Zemřel emeritní náčelník Kmene dospělých Vladimír Kopřiva

foto-1Ve věku 94 let zemřel 31. března 2023 bývalý náčelník Kmene dospělých z let 1992–1995 Vladimír Kopřiva.
Bratr Kopřiva, známý pod skautskou přezdívkou Vlk, se narodil v roce 1929 na Slovensku. Brzy se s rodinou přestěhoval do Prahy, kde začal chodit do Sokola.
Během války se díky kamarádovi dostal do party, která se po roce 1945 stala skautským oddílem.

V roce 1948 se seznámil s filozofem Pavlem Křivským a připojil se k jeho společenství Kruh. V tomto specifickém neformálním skautském seskupení setrval až do Křivského zatčení a uvěznění v roce 1952. Státní bezpečnost se ovšem začala zajímat i o další členy společenství “Kružanů”. Její pozornost se tak upřela i na Vladimíra Kopřivu. Pod jejím dohledem provázeným častými výslechy byl bratr Vlk po řadu let.

Společenství Kruh se ani vzdor nepřízni režimu zcela nerozešlo. Jednotliví členové udržovali vzájemné styky a přátelství i po mnoho let, často celoživotně. Dobu perzekuce dokázal Vladimír Kopřiva překonat i jako student, absolvoval vysokou školu a získat titul inženýra.

Ještě v 50. letech založil s kamarádem turistický oddíl u gymnázia v Praze 6. Jeho činnost se ale v mnohém opírala o skautskou východu. Během Pražského jara se bratr Vlk podílel na obnově Junáka a stal se členem jeho obvodní rady. Po roce 1989 stál u obnovy skautingu znovu. V 90. letech zakládal kurzy FONS, kterých se účastnil po deset let.

V roce 1992 byl na sněmu Kmene dospělých v Praze zvolen náčelníkem Kmene dospělých a v nejvyšší oldskautské činovnické pozici vystřídal první náčelní KD Janu Pfeifferovou. V dalším období působil aktivně v pražském oldskautingu a byl okresním zpravodajem KD Prahy 3. Za aktivní práci ve prospěch rozvoje skautingu dospělých byl v roce 2010 oceněn nejvyšším kmenovým vyznamenáním – Řádem Zlaté syrinx.

Foto: archiv