Smutek oldskautů na Slovensku: Zemřela významná činovnice národní gildy Oľga Slivková

foto-1Bratrský slovenský skauting dospělých natrvalo opustila významná osobnost – Oľga Slivková. Na počátku 90. let minulého století přispěla v zemi našich východních sousedů lvím dílem k formování oldskautingu a rozvoji jeho programu a činnosti.

Spoluzakladatelka Národní gildy Slovenska a později i aktivní činovnice spojené organizace dospělých skautů zemřela 23. dubna 2024 ve věku 87 let.

Oľga vyrůstala v silně křesťansky a vlastenecky orientované rodině. Její otec už v době první republiky aktivně prosazoval slovenské národní zájmy v politické činnosti. Štafetu po něm převzal mladší bratr Oľgy Ján Čarnogurský. Před rokem 1989 byl jako právník aktivním obhájcem slovenských disidentů a perzekuovaných věřících. Po změně společenských poměrů u nás se stal i čelním představitelem československé federální vlády.

Oľga prožila podstatnou část svého života v rodné vesnici Vajnory, dnešním předměstí Bratislavy. Stejně jako k rodné obci však srdcem tíha i k dědince Malá Franková v kraji svých předků na severovýchodním Slovensku. Vřelý vztah ke slovenské kultuře a folklóru přetavila i do své profesní činnosti publicistky a dlouholeté rozhlasové redaktorky.

S rodnou obcí se pojí i činnost Oľgy Slivkové při zrodu oldskautingu na Slovensku. Ve Vajnorech se vytvořilo jádro první skautské organizace dospělých – Národní gildy Slovenska. Díky gildě se slovenští oldskauti začlenili i do světového společenství ISGF. Později došlo k prolnutí jejich členů s dalšími slovenskými oldskauty a následně se vytvořila dnešní organizace Dospělých skautů a skautek Slovenska.

Ve všech skautských společenstvích Oľga významně pracovala ve prospěch slovenského oldskautingu a posílení jeho pozice v mezinárodním hnutí. Činná byla i v oblasti charity. I díky jejím mezinárodním kontaktům se například podařilo s finanční podporou dospělých skautů z Vídně vybudovat v Bratislavě srub a skautskou základnu pro mládež s mentálními poruchami.

Zásluhy Oľgy Slivkové na rozvoji slovenského oldskautingu i mezinárodní spolupráce dospělých skautů vyzdvihl v kondolenci rodině a slovenským skautům také emeritní prezident Evropského výboru ISGF a nositel Řádu Zlaté Syrinx Hans Slanec z rakouské gildy PGÖ.

foto-4foto-5

1. Poslední rozloučení se sestrou Oľgou proběhne 1. května ve 13 h v obci Malá Franková, kde bude i pohřbena. – 2. Oľga Slivková při návštěvě USA u Sochy svobody. – 3. Na mezinárodním Trojsetkání českých, polských a slovenských oldskautů ve Varšavě v roce 2012 se Oľga zapojila do živé diskuse na téma mezinárodní dimenze skautingu dospělých. Na snímku debatuje s tehdejším náčelníkem slovenských oldskautů Jaroslavem Loeblem – Alláhem a místonáčelní Kmene dospělých Junáka Hanou Kaprálkovou. – 4. Oľga Slivková (na snímku uprostřed) v roce 2019 v kruhu delegace slovenských oldskautů na mezinárodním ekumenickém setkání k svátku sv. Jiří – Georgsfeier ve vídeňském Kahlenbergersdorfu.

Foto: Slavomil Janov a archiv