Na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích je vystavena kolekce krajinomaleb Marko Čermáka

foto-1Poněkud nečekaným, o to více však příjemným zpestřením prohlídky Chvalského zámku v Praze-Horních Počernicích, se na dobu necelých dvou týdnů stala výstava s názvem Romantickým štětcem Marko Čermáka. Do neděle 24. září přiblíží návštěvníkům krajinářskou tvorbu legendárního kreslíře Rychlých šípů a ilustrátora románů Jaroslava Foglara.

Expozici je možno zhlédnout v rámci celkového prohlídkového okruhu Chvalským zámkem, ale zejména současné hlavní výstavy Rychlé šípy a tajemství Stínadel. Přesto jde o samostatný výstavní projekt, který operativně připravili a realizovali pražští oldskauti z Akademie Jaroslava Foglara. „Naším cílem je představit Marko Čermáka jako všestranného výtvarného umělce, který výrazně překračuje rámec tvorby pouhého komiksového kreslíře či ilustrátora foglarovek a romanticko-dobrodružné literatury pro mládež,“ říká za organizátory člen týmu Jan Hejma.

Kolekci Čermákových krajinomaleb na Chvalském zámku tvoří čtyři desítky autorsky signovaných fotopláten. Prohlédnout si ji možno v galerii v Kočárovně na zámeckém nádvoří.

Krajinomalbám se Marko Čermák výrazně věnoval zejména v období 80. let minulého století. Převážně v údolí Berounky a podhůří Brd ve středních Čechách vytvořil na půl stovky akvarelů. V jeho krajinářské tvorbě však najdeme i scenérie Krušných hor, Českého středohoří, Polabí a dalších oblastí české kotliny.

„V polovině 80. let, kdy jako hráč na pětistrunné banjo účinkoval s hudební skupinou Greenhorns také v Západním Německu, zachytil svým štětcem i romantické prostředí westernového městečka Elspe a okolní krajinu,“ doplňuje Jan Hejma.

Přímo ve westernovém skanzenu vytvořil například obraz s dobovou parní lokomotivou, jakou viděli milovníci mayovek ve filmu Vinnetou. Mimo areál pak zachytil například údolí s charakteristickou krajinou středního Německa. Srdcem jej to však i tehdy silně táhlo domů. K Berounce, do Brd, na Křivoklátsko…

Výstava je bohužel časově omezena na období necelých dvou týdnů. V nabitém podzimním programu Chvalského zámku jsme však s vděkem přijali možnost vyplnit jedinou možnou skulinu v galerijním plánu,“ vysvětluje jménem pořádající Akademie Jaroslava Foglara technický šéf výstavního týmu Martin Rosol.

K operativní realizaci projektu přiměl organizátory i postesk řady návštěvníků výstavy o Rychlých šípech na Chvalském zámku. V sále, který představuje Marko Čermáka jako tvůrce Rychlých šípů, zaznělo od řady z nich přání vidět i Čermákovy krajinomalby. Ty sice byly v roce 2020 vystaveny v Galerii 1 v centru Prahy, ale tehdejší reprezentační expozici k umělcovým osmdesátinám přerušila epidemie covidu. Mnoho zájemců se tak na výstavu nedostalo.

Šance poznat, jak krajinu (nejen) české kotliny ztvárnit Marko Čermák svým „romantickým štětcem“, se tak nyní opakuje! Zájemci o prohlídku si však musí na Chvalský zámek pospíšit. Naštěstí zámecký areál v Horních Počernicích je vzdálen pouze jednu zastávku autobusem z konečné stanice metra B Černý most. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin.

Podrobné informace o výstavě

Foto: Slavomil Janov a archiv Marko Čermáka

foto-2foto-3foto-4foto-5foto-6foto-7

 

Napsat komentář