K věčnému táborovému ohni usedl dlouholetý „krajánek“ oldskautů Karlovarského kraje Jiří Horňák – Magda

foto-1Už od počátku letních prázdnin se na stovkách míst po celé republice rozhoří plameny skautských táboráků. Právě v tomto období radostného vrcholu celoroční skautské činnosti však přišla ze západu Čech smutná zpráva: V věčnému ohni na konci životní stezky se vypravil dlouholetý člen náčelnictva Kmene dospělých a legát Karlovarského kraje Jiří Horňák.  

„Bratr Horňák, mezi oldskauty známý pod přezdívkou Magda, byl tahounem oldskautingu v našem Karlovarském kraji po bezmála dvě desetiletí,“ vzpomíná na svého předchůdce na postu „krajánka“ Kmene dospělých současný legát Miloslav Ruml – Rambo. „Za odvedenou práci patří Magdovi velký vděk nás všech, kteří po něm neseme činovnickou štafetu v okresech nebo jednotlivých klubech.“

Jiří Horňák žil a působil ve Františkových Lázních. Po řadu let patřil k těm, kteří usilovali o udržení skautingu v tomto lázeňském městě, i když křivka členské základny mládeže trvale klesala.

Rozvoj kmenové činnosti v kraji podporoval i vlastní pomocí při akcích, které „oldi“ z nejzápadnějších regionu ČR připravovali pro skautskou mládež i veřejnost, nebo se na pořádání těchto aktivit podíleli. Nechyběl tak při oblíbené podzimní Drakiádě u skautské klubovny Želva v Chebu, na akcích skautů v Lubech či tradičním vzpomínkovém setkání u skautské mohyly nedaleko bývalého pracovního lágru Eliáš.

K zálibám Jiřího Horňáka patřilo také fotografování. Na řadě kmenových akcí dokázal zachytit zajímavé momentky, které pak nezřídka byly publikovány i v oldskautských médiích.

Do „skautského nebe“ odešel bratr Magda po dlouhé vážné nemoci ve věku 71 let. Vleklé zdravotní problémy mu už delší dobu bránily pokračovat v činorodé skautské práci. Zemřel po půlnoci z 25. na 26. června. Rozloučení se zesnulým se uskuteční jen v kruhu Magdových nejbližších.

foto-2

V Kmeni dospělých probíhá diskuse o metodice k oldskautskému programu

foto-1Činnost jednotlivců, klubů i dalších skupin členů Kmene dospělých se může opírat o rámec motivačního programu Oldskauting 21 (OS 21). Jeho nosné pilíře vytvářejí pro oldskautské aktivity i základní metodickou podporu v podobě souboru výzev a projektů, které je možno průběžně doplňovat a upravovat.

Toto umožňuje, aby podněty k činnosti mohly přicházet ze všech úrovní kmenové struktury – od jednotlivců, skupin a klubů přes regionální oldskautská společenství až po náčelnictvo KD. Rovněž do tvorby následných metodických podkladů se mohou zapojit všichni zájemci svými nápady a schopnostmi vytvořit z nich dílčí metodické kameny pro činnost.

Výzva k aktivizaci práce na tvorbě nových metodických souborů zazněla i na loňské podzimní Kmenové poradě v Kolíně. problematikou se nyní aktuálně zabývalo i jarní zasedání náčelnictva KD.

Je zřejmé, že značně široká problematika metodiky pro skauting dospělých vyžaduje průběžnou analýzu dosavadních vytvořených postupů a návodů k činnosti, ale zároveň hledání a vytváření nových možností rozšiřování kmenového programu. Proto je dobré na úvod rozbíhající se diskuse připomenout základní soubor metodických materiálů, o které se můžeme už při přípravě osobních a klubových  aktivit opřít.

“Kmen dospělých, jako specifická větev skautského hnutí v rámci Junáka – českého skauta klade důraz na celoživotní skauting a udržování skautských hodnot v každodenním životě,” připomíná zpravodajka pro program a vzdělávání náčelnictva KD Eliška Pavlíková – Hini hodnoty, které se prolínají celou metodikou oldskautingu. “Toto je zakotveno i ve většině metodických materiálů, které hrají klíčovou roli při podpoře aktivit, programu a osobním rozvoji členů KD. Proto je dobré tyto prameny a jejich nalezení připomenout i na webu Kmene dospělých.”

Oč se tedy oldskauti mohou ve své činnosti opřít?

Metodické materiály jsou často dostupné v tištěné i digitální podobě, což zajišťuje jejich širokou dostupnost a snadnou distribuci. V elektronické formě jsou ke stažení tyto dokumenty:

Motivační program OLDASKAUTING 21 (OS 21)

Metodika přináší soubor základních informací a tipů, výzev a projektů, které ukazují náplň činnosti jednotlivců i oldskautských klubů.

Metodika Junáka – českého skauta

Skautské metodické materiály a dokumenty, které lze využít i pro organizaci a činnost Kmene dospělých

Metodika pro rovery & rangers

Mladší členové KD mohou ke své práci využít metodiku pro rovery & rangers. Výchozím dokumentem může být metodický s názvem Rovering. Putování ke skautské dospělosti, další jsou na webu skaut.cz v sekci pro R&R.

 

 

 

Na co se mohou těšit účastníci 7. Národního oldskautského jamboree? Organizátoři sdělují poslední novinky programu

foto-1Už jen desítky hodin dělí zájemce o účast na 7. Národním oldskautském jamboree v Bělči nad Orlicí u Hradce Králové od otevření brány nejvýznamnější akce Kmene dospělých v letošním roce. Organizátoři akce upřesnili poslední programové úpravy a pro účastníky připravují balíčky s aktuálními informacemi i kolekcí suvenýrů.

V třídenním programu lze jen těžko předem určit, co by mohlo být pro účastníky hlavním magnetem. Pro mnohé to bude bezesporu nabídka dvou  autokarových výletů za pamětihodnostmi nedalekého okolí místa jamboree. První je renesanční perla – zámek v Častolovicích, druhou pak unikátní dřevěný betlém v Třebechovicích pod Orebem.

V programu na tábořišti J. A. Komenského v Bělči připomeňme jen střípkovitě páteční prezentaci oldskautské činnosti v klubech a regionech, sobotní ranní nástup s dekorováním vlajek stuhou jamboree, ukázky výcviku policejního psa, workshop o skautské heraldice, výstavu ze skautské pozůstalosti Miloty Fanderlika, prezentaci skautského sběratelství v podobě tabla s kompletní kolekci turistických známek s tematikou života a díla Jaroslava Foglara nebo návštěvu stánku Skautské nadace.

V sobotním dopoledni přibyl do programu ještě pietní akt a položení květin k památníku obětí komunistických represálií, který minulou smutnou dobu připomíná v obci Běleč, stejně jako hrob manžela Milady Horákové na tamním hřbitově.

Podrobně o všech akcích se lze dočíst zde: Program 7. NOSJ

Počátkem týdne, který uzavře víkendové jamboree už mají organizátoři na stole i základní účastnické suvenýry – kovový odznak a výroční turistickou známku. Od znak bude součástí informačního balíčku pro účastníky, vypalovaný dřevěný suvenýr si budou moci zájemci zakoupit u stánku skautských sběratelů.

foto-2

foto-3

foto-4

foto-5

foto-6

foto-7

 

 

 

 

 

1. – 4. Ať už účastníci 7. NOSJ zamíří k prohlídce zámku v Častolovicích nebo obdivovat řezbářské mistrovství vtělené do třebechovického betlému, litovat nebude nikdo. – 4. – 5. Kolekce účastnických odznaků už dorazila od renomovaného výrobce FAS Rakousy u Turnova. – 6. Ke každému z předchozích jamboree připravili skautští sběratelé i turistickou známku. Sedmé dřevěné vypalované kolečko se symbolikou akce nebude chybět v nabídce ani letos. 

Foto: archiv/hrady-zamky.cz, Infocentrum Třebechovice a Slavomil Janov

Úžasné dojmy z Muzea sv. Jiří vynahradily klopýtavou cestu na Konopiště

foto-1Celoroční poznávací expedice Putování za sv. Jiřím, která od letoška obohacuje program Kmene dospělých, odstartovala v sobotu 25. května 2024 úvodní výpravou do unikátního muzea na zámku Konopiště ve středních Čechách.

Zvedání opony expedice však bylo poměrně klopýtavé. Původní dubnový termín na svátek skautského patrona zhatilo o měsíc posunuté otevření návštěvnického okruhu Muzea sv. Jiří v někdejší oranžerii zámeckého areálu. Opona expedice se tedy mohla začít zvedat až v průběhu května.

Když už ale organizátoři akce nalezli vhodný náhradní termín v poslední květnovou sobotu, dostali se do kolize s celodenním hudebním festivalem ke čtvrtstoletí vysílání Rádia Blaník v přilehlém amfiteátru. Dopravu na zámek Konopiště po silnici tak pro dokonale ucpala „šnečí jízda“ v nekonečných kolonách plížících se stovek automobilů návštěvníků festivalu.

Všechna úskalí se však nakonec podařilo zdolat, a tak se po dopravních peripetiích desítka oldskautů z Kutné Hory, Městce Králové, Pardubic, pražského Žižkova a Uhříněvsi a Višňové na Příbramsku přece jen s drobným zpožděním oproti plánovanému srazu sešla na nádvoří zámku.

Expedice je také součástí programu specifické odnože skautingu dospělých – motoskautingu. “Za památkami se jménem sv. Jiří lze po dvou či čtyřech kolech putovat nejrychleji a operativně podle potřeby. Tentokrát se však ukázalo, že cesta na Konopiště autem nebyla zpočátku tou ideální volbou, přestože nakonec vše dobře dopadlo,“ řekla ke klopýtavému úvodu výpravy Petra Zajícová – Severka z Pardubic, která na Konopiště přijela expediční Škodou Fabia, ale sama je spíše nadšenou vyznavačkou jízdy na elektrokoloběžce.

Ale teď už k samotné návštěvě Muzea sv. Jiří.

Vstup do bývalé oranžerie pod jižní terasou zámku je poměrně nenápadný, po bočním schodišti z terasy. To, co lze ale vidět uvnitř, je unikátní. Z půl druhé tisícovky exponátů, které zde shromáždil někdejší majitel zámku arcivévodova František Ferdinand d´Este, přechází zrak. A to ještě část arcivévody sbírky bylo z Konopiště odcizeno a odvezeno do Německa za doby protektorátu.

Expozici vévodí většinou sochy sv. Jiří, které zde nalezneme po celém výstavním sále ve většinou standardní podobě rytíře na koni s kopím, propichujícím draka jako symbol zla. Sochy a sošky jsou však nejrůznější úrovně, většinou spíše anatomicky ne příliš dokonalé, leč vyjadřující schopnost či umění dobových tvůrců před řadou století.

Zdi sálu (který je kupodivu i v létě temperován teplem dobových zámeckých kamen (i když už s elektrickým zdrojem vytápění uvnitř) však zdobí i bezpočet keramických či dřevěných plastik, obrazů a reliéfů. Ve vitrínách pak možno vidět nejrůznější zbraně, misky, medaile, mince, číše, talíře, svícny a řadu dalších drobných suvenýrů s podobiznou světce. Návštěvníky ale jistě zaujme i tematicky malované čelo postele, komody či jiné kusy stylového nábytku z období 17.–19. století.

Příjemným bonusem k samotné prohlídce Muzea sv. Jiří byla procházka zámeckým parkem. Kroky účastníků výpravy samozřejmě vedly i k příkopu u východní brány (mimochodem také s malbou sv. Jiří), kde své „medvědárium“ obývá 18tiletý krasavec Jiří, statný samec himalájského medvěda ušatého.

Sečteno a podtrženo: Stylovější a povedenější výpravu by se asi na úvod expedice Putování za sv. Jiřím mimo zámek Konopiště sotva podařilo uskutečnit. A tak je jen nutno dodat, že ačkoliv řada návštěvníků při vstupu do muzejního sálu asi přehlédne na zdi nenápadný diplom, jde o velice prestižní ocenění Europa Nostra, udělované panevropskou federace pro kulturní dědictví výjimečným a záslužným aktivitám pro ochranu a zachování památek minulosti pro budoucnost. Expozic e Muzea sv. Jiří získala tuto cenu v roce 2000. A bezesporu právem.

I to by mělo být pobídkou pro skauty, aby tuto sbírku při plánování svých výpravách určitě neopomněli!

Kromě tuctu charakteristických momentek z květnové návštěvy Konopiště ještě mnoho dalšího a zajímavého, co při úvodním putování po stopách skautského patrona bylo možno vidět, přiblíží také fotoreportáž Výprava do Muzea sv. Jiří, která na webu KD bude zveřejněna 27. května.

foto-2

foto-3

foto-4

foto-5

foto-6

 

 

 

 

 

foto-7

foto-8

foto-9foto-10foto-11foto-12

 

 

 

 

 

 Foto: Slavomil Janov

Putování za sv. Jiřím odstartuje v sobotu na zámku Konopiště

foto-1Už delší dobu avizovaná poznávací expedice Putování za sv. Jiřím se v sobotu 25. května dočká “ostrého startu”.

Oproti původnímu plánu byla zahajovací výprava – návštěva Muzea sv. Jiří na zámku Konopiště u Benešova ve středních Čechách – posunuta o měsíc. Návštěvnický okruh, který zahrnuje Muzeum sv. Jiří, byl totiž letos na Konopišti otevřen později, až 1. května. Tím došlo i k posunu zahajovací výpravy až na nadcházející květnový víkend.

„Putování za sv. Jiřím pojímáme jako výzvu pro jednotlivce i kluby oldskautů k výpravám a návštěvám historicko-církevních památek, které nesou jméno našeho skautského patrona,“ přibližuje přírůstek do aktivit motivačního programu Oldskauting 21 Jana Adamcová z řad pražských „oldů“, kteří stojí za zrodem projektu. „Těch památek není u nás až tak mnoho, takže to bude trochu i pátračka. O to víc nás potěší každá nová, byť drobná či skoro zanesená ´stopa´, například nenápadný reliéf na průčelí nějaké stavby a podobně.“

Objevování památek sv. Jiří slibuje zajímavé zážitky. Bezesporu i proto, že mnohé objekty překvapují návštěvníky svou originalitou, výjimečnou architekturou či historií. Příkladem může být kostel sv. Jiří v Lukové na Plzeňsku: V chrámových lavicích jsou usazeny dvě desítky figurín, představujících symbolicky zemřelé věřící a obyvatele obce. Každou sochu však tvoří jen sádro-textilní oděv pomyslně zesnulých, samotné tělo postavy chybí.

Nejznámější sochou u nás je pravděpodobně sv. Jiří na nádvoří Pražského hradu. Osud této sochy je pozoruhodný, protože historici dosud nedokázali určit, kdo je jejím autorem. Podle starých účtů v archivu Pražského hradu je jen známo, že plastiku odlili ji v roce 1373  bratři Martin a Jiří z Kluže. Kdo však zhotovil originál, je dodnes předmětem odborných diskusí historiků umění. Ti se kloní alespoň k výběru, že sv. Jiří pochází s některé sochařské dílny v Praze, Sedmihradsku nebo Uhersku.

Přes výjimečnou sochy sv. Jiří na nádvoří Pražského hradu však zahajovací výprava nesměřuje na Hradčany, ale do Středočeského kraje – na zámek Konopiště na Benešovsku.  Zde se v bývalé oranžerii pod jižní terasou zámku nachází nejrozsáhlejší sbírka předmětů s motivem sv. Jiří na světě! Muzejní kolekce obsahuje půl druhé tisícovky exponátů, které z podstatné části shromáždil arcivévoda František Ferdinand d´Este a umístil je v krásném prostoru jižního suterénu. Výstava byla oceněna prestižní cenou Europa Nostra.

Základní informace o sobotní výpravě jsou uvedeny na letáku Putování za sv. Jiřím.
Doprava účastníků je individuální – mezi zájemci o výpravu je možné domluvit společnou jízdu automobilem (plně obsazený vůz je výhodný i pro rozdělení cestovních nákladů mezi více osob), nebo využít veřejnou dopravu vlakem nebo autobusem do Benešova a pak pěšky na zámek Konopiště.
Sraz účastníků je buď v Praze, v 9 h před Hlavním nádražím ve Vrchlického sadech u sochy amerického prezidenta Woodrova Wilsona, nebo na Konopišti v 10.30 h – centrální parkoviště, cca 600 m od zámku.
Vstupné do Muzea sv. Jiří je 80 Kč.
Po společné prohlídce expozice se účastníci podívají k výběhu medvěda Jiřího, popř. individuálně – dle vlastního zájmu – navštíví další prohlídkové okruhy zámku Konopiště.
Pro případné informace, nebo koordinaci dopravy volejte tel. 602 686 725.
foto-2foto-3
Foto: archiv/Národní památkový ústav

Návštěvnický den nabízí možnost zúčastnit se hlavního programu 7. NOSJ

foto-1Národní oldskautské jamboree 2024 už klepe na dveře. Brána výjimečného setkání členů Kmene dospělých, které se koná od roku 2010 ve dvouletém intervalu, se letos posedmé otevře na tábořišti v Bělči nad Orlicí v pátek 7. června. 

Jamboree nabídne účastníkům bohatý třídenní program od pátečního odpoledne až do nedělního dopoledne.

„Jamboree je především parketou pro přátelské setkání jednotlivců a klubů z celé republiky. Pro všechny jde o příležitost popovídat si, vyměnit zkušenosti, představit svou činnosti a získat inspiraci k rozšíření vlastního programu,“ říká Alena Nekolová, organizační zpravodajka NKD, která třímá i samotnou taktovku přípravy akce.

Na půdorysu cíle akce je vystavěn konkrétní program, který už organizátoři vypilovali do nejmenších detailů. Měl by tak vyhovovat všem generacím účastníků – od „juniorů“ z kategorie 30–40 let až po oldskauty-seniory.

Ještě před cestou do tábora J. A. Komenského v Bělči si mohou zájemci prohlédnout pamětihodnosti v historickém centru krajské metropole Hradce Králové. Večer, už v místě konání akce, se budou moci pochlubit svojí činností a akcemi zástupci klubů nebo celé krajské výpravy.

Hlavní program proběhne v sobotu, kdy je také možno jamboree navštívit v rámci jednodenní účasti (poplatek je 500 Kč včetně oběda – přihlášky do konce května na e-mail: ).

„Po zahájení s nástupu všech účastníků budou pamětními stuhami dekorovány vlajky. Poté následuje blok workshopů, mezi nimiž zaujme jistě například dílna skautské heraldiky nebo vycházka za tajemstvím lesní mysli. Připravena je i ukázka výcviku policejního psa. Odpoledne bude věnováno návštěvě Častolovického zámku nebo Muzea betlémů v nedalekých Třebechovicích. Věříme, že po podvečerních a večerních besedách se zajímavými aktéry nakonec závěr vzplane i slavnostní táborový oheň, jehož zapálení nám před dvěma lety zhatil vytrvalý déšť,“ popisuje Alena Nekolova v kostce program sobotního maratonu.

Dodejme ještě, že svůj stánek na tábořišti otevře také Skautská nadace Jaroslava Foglara. Kromě nabídky z produkce literatury a suvenýrů se bude možno ve stánku poradit také o možnostech renovace kluboven či táborových základen.

Propojení oldskautingu a roveringu se promítne v besedě s vedoucím českého kontingentu na světový Rover-Moot v Portugalsku 2025 o množnostech zapojení se do servis-týmu.

Podrobný časový program akce je zde:

Program 7. NOSJ

Registrovaní účastníci na celé tři dny si z jamboree odvezou tradiční odznak. Ke koupi však bude i další suvenýr akce – výroční turistická známka na stuze s národní trikolorou, která je skautskými sběrateli vydávána rovněž ke každému setkání.

foto-2foto-3foto-4

 

 

Začíná přihlašování na letošní mezinárodní Trojsetkání českých, slovenských a polských oldskautů

foto-1Už sedmadvacet let, pravidelně od roku 1996, je špičkou ledovce spolupráce českých, slovenských a polských oldskautů mezinárodní Trojsetkání. Hostitelé akce se pravidelně střídají. Letos se organizace chopili dospělí harceři z polské skautské organizace ZHP. Trojsetkání proběhne od 12. do 15. září 2024 na základně Wapienica u města Bielsko-Biala v podhůří polských Beskyd.  

V duchu motta letošního Trojsetkání „Skautská turistika je zdrojem zážitků, utváření charakteru a fyzické a psychické regenerace v cyklu lidského života“ se bude odvíjet i bohatý třídenní program. Bude zaměřen na poznávání turistických a přírodních pamětihodností zdejšího kraje na jihu Polska a přiblíží také místní folklór.

Charakteristickým rysem každého Trojsetkání jsou však i přátelské besedy a výměna zkušeností z práce oldskautů v jednotlivých národních společenstvích (gildách).

Přestože se akce snaží o prolnutí vzájemných aktivit dospělých skautů všech tří účastnických zemí, zatím není možné vytvořit prostor pro širší účast, jak je charakteristická například pro jamboree mládeže. „Kapacita základen, nebo obdobných hostitelských míst je limitována na počet několika desítek účastníků,“ říká Jerzy Sierka, který v čele organizátorů z harcerského regionu Rybnik u Bielsko-Biale nese na svých bedrech hlavní tíhu organizaci akce. „Trojsetkání je proto každoročně pro všechny národní organizace výběrovou aktivitou. Účastníci z každé země vytvoří národní delegaci, která se ale snaží prezentovat činnost  dospělých skautů v dané zemi v co nejrozmanitější podobě.“

Podobně jako v předchozích letech, byl i klíč letošního sedmadvacátého Trojsetkání stanoven na 24 účastníků z hostitelské země a po dvaceti oldskautech z Česka a Slovenska.

O účast v národní delegaci může usilovat každý člen Kmene dospělých. Důležitá však bude rychlost vyplnění a odeslání přihlášky. Prvních 20 přihlášených oldskautů vytvoří jádro národní delegace, další jako náhradníci budou moci doufat, že se v průběhu následujících čtyř měsíců některé místo uvolní…

Účastnický poplatek na akci 3500 Kč. K jeho úhradě budou vybraní členové české delegace vyzvání e-mailem po ukončení lhůty na přihlašování.

Přihlášky je třeba vyplnit v elektronickém formuláři zde. Přihlašování bude spuštěno 1. května v 6 h ráno. Uzávěrka přihlášek je 8. května ve 22 hodin.

Doprava účastníků z ČR do místa Trojsetkání nebude organizována společně, bude třeba využít individuálních možností cesty. „Počítáme však, že z Ostravy, která leží od města Bielsko-Biala a základny Wapienica jen necelých 70 kilometrů, budeme koordinovat skupinovou dopravu automobily účastníků,“ upřesňuje vedoucí české výpravy a místonáčelník Kmene dospělých Marek Matýsek – Mara.

Doprava z místa bydliště nebo z Ostravy není zahrnuta v účastnickém poplatku na Trojsetkání 2024.

1. Česko-slovensko-polské Trojsetkání patří mezi hlavní akce v rámci spolupráce dospělých skautů Středoevropského regionu ISGF. V posledních letech se jako jako hosté připojují pravidelně k účastníkům i pozorovatelé z rakouské národní gildy PGÖ. –2. Význam Trojsetkání umocnil v roce 2022 certifikát mezinárodního přátelství Twinning, který uděluje světové ústředí ISGF v Bruselu. – 3.-5. Symboly účastnických národních organizací dospělých skautů – Zwiazek Harcerstwa Polskieho. Kmen dospělých Junáka a Dospelí skauti a skautky Slovenska. 

 

foto-2foto-3foto-4