Zemřela Jana Pražáková, první místonáčelní po ustavení Kmene dospělých

foto-1V úterý 17. listopadu 2020 zemřela ve věku 91 let Jana Pražáková, první zvolená místonáčelní Kmene dospělých po jeho ustavení v roce 1990.

Sestra Jana, mezi skauty oslovována skautskou přezdívkou Nibowaka, zanechala svojí prací v Kmeni dospělých trvalou stopu v českém oldskautingu. Jako místonáčelní na počátku 90. let minulého století přispěla velkou měrou k formování kmenového společenství. I její zásluhou je dnes Kmen dospělých početnou a činorodou součástí Junáka se svébytnou činností.

I po odchodu z aktivní činovnické služby byla Nibowaka zanícenou členkou a vůdkyní 24. klubu OS v pražském středisku Sever. Do svých posledních dnů se živě zajímala o dění v samotném Kmeni dospělých, i celém skautském hnutí.

Za práci v oldskautingu bylo sestře Nibowace v roce 2012 uděleno nejvyšší vyznamenání Kmene dospělých – Řád Zlaté syrinx. Až do svého skonu pak byla váženou členkou Sboru nositelů tohoto ocenění.

Poslední rozloučení se sestrou Janou – Nibowakou proběhne 26. listopadu ve 14 hodin v malé obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

1. I ve vysokém věku vyzařovala z pohledu Jany Pražákové silná energie a síla osobnosti. Snímek byl pořízen při návštěvě místonáčelní Kmene dospělých Ladislavy Marešové – Želvy u sestry Nibowaky na podzim 2019; 2. Věrna své indiánské přezdívce Nibowaka („Nibo“ – lesní a „Waka“ – nejvyšší moudrost, bůh lesní moudrosti) se sestra Jana věnovala přírodním rituálům a cvičením; 3. Nibowaka na archivním snímku z oldskautské přednáškové besídky.

Foto: Ladislava Marešová a archiv

foto-2foto-3foto-4foto-5