Zdolejte La Manche „suchou nohou“

foto-1Zajímavým zpestřením individuálního a klubového oldskautského programu v době koronavirové krize, ale zároveň zdraví prospěšnou aktivitou, se může i pro členy Kmene dospělých stát výzva na „zdolání kanálu La Manche suchou nohou“.

Pod netradičním názvem akce, kterou už sedmým rokem vyhlašuje sdružení Senzační senioři (SenSen), se ukrývá originální sportovní aktivita – týmové zdolání vzdálenosti 34 kilometrů. V předchozích letech ovšem šlo o dosažení uvedené mety formou rekreačního plavání. Vzdálenost 34 km totiž odpovídá šíři mořské úžiny mezi Francií a Velkou Británii, proslulé dálkovými plaveckými maratony. Nyní, kdy jsou však bazény uzavřeny, vyhlásilo sdružení SenSen výzvu ke zdolání La Manche „suchou nohou“ – individuálními turistickými vycházkami nebo joggingem. Délky výšlapů jednotlivci v průběhu měsíce února se započítají do společných týmových (klubových) tabulek s cílem dosáhnout právě souhrnné vzdálenosti 34 kilometrů.

Podobně jako v předchozích letech, ani nyní nejde o závod v pravém slova smyslu. Senioři nebudou soutěžit mezi sebou, ale sami se sebou, se svou pohodlností. Na rekreační vycházky je možno kdykoliv v únoru vyrazit i s pomocí trekingových hůlek.

Zapojit se k výzvě „La Manche na suchu“ je jednoduché:

Dosažené výsledky klubových týmů budou vyhodnoceny do konce března. Na nejzdatnější turisty, týmy i jednotlivce, čekají odměny. I při tomto soupeření na dálku je však třeba mít na zřeteli olympijské heslo – Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se! Cílem akce není dosáhnout stupňů vítězů, ale udělat něco pro své zdraví a pohodu i v době, která běžným aktivitám nepřeje.

Patronkou projektu je Lucie Leišová (na snímku 1), přemožitelka Gbraltarské úžiny mezi jihem Španělska a Afrikou. Svůj pokus uskutečnila rodačka z Příbrami v roce 2014, kdy jí bylo 19 let. Plavecký maraton v délce 25 km zvládla za 6 hodin a 40 minut (plavbu zachycují na reportážní snímky 2 a 3) a stala se čtvrtou Češkou, které se přeplavba povedla. O rok později smysluplně propojila vytrvalostní plavání s charitou v projektu Vltava 2015: Za deset dní uplavala po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy 180 kilometrů a ve spolupráci s Kontem Bariéry vybrala na vozíčkáře Radka téměř 150 tisíc Kč

Elitní plavecká vytrvalkyně je nadšenou podporovatelkou plaveckých aktivit Senzačních Seniorů. Letos však s radostí  přijala i roli patronky „suché varianty“ zdolání La Manche.

Zdolejme La Manche suchou nohou!

Více informací o neformálním sdružení (platformě) Senzační Senioři zde.

Foto: archiv/svkul a Lucie Leišová

La Manche