Zájemcům o kvalifikační zkoušku pro vedení klubů KD se otevírá letošní kurz Pařízek

foto-1Mezi hlavními akcemi Kmene dospělých v letošním roce bude v oblasti vzdělávání oldskautských činovníků a činovic hrát „první housle“ zkouška pro vedení klubů dospělých (ZVKD). Kurz, jehož vyvrcholením je získání potřebné kvalifikace, je plánován v termínu 24. –25. května v Praze.

Podle Řádu pro vzdělávání činovníků je ZVKD základní a postačující kvalifikací pro vedoucí klubů OS. Zkouška je akceptována i ve skautISu při registraci apod.

V návaznosti na „kořínky“ tohoto typu kmenového vzdělávání bude ještě i letošní běh nést symbolické označení Pařízek. S místem, s nímž byl v roce 2016 spjat  premiérový kurz tehdejší nové formy vzdělávání v KD  – s letním táborem u Pařezské Lhoty – už sice současná ZVKD nemá přímou souvislost, drží se však jejího modelu, a tak několikaletý cyklus „Pařízků“ bude shodným označením také uzavřen.

Pro zájemce z řad členů KD, kteří chtějí získat kvalifikaci pro vedení oldskautských klubů, se nyní otevírá možnost přihlásit se na květnovou vzdělávací akci a Pařízek absolvovat.

Program je sestaven tak, aby účastníci získali po teoretické i praktické stránce základní znalosti z oblasti zážitkové pedagogiky, metodiky a psychologie pro dospělé, dokázali zvládnout krizové situace v oblasti zdravovědy a bezpečnosti a uměli připravovat klubovou činností s využitím rámce motivačního programu OS 21. Součástí kurzu je rovněž seznámení se s předpisy týkajícími se ochrany osobních dat členů klubu. Probrána bude i hospodářské praxe, zejména základy hospodaření klubu a vyúčtování akcí a informace o možnostech spolufinancování akcí a klubových aktivit.

K podmínkám úspěšného zvládnutí kurzu patří vypracování vlastního projektu – písemné práce (v rozsahu cca 2-4 stran). Projekt by měl být obsahově zacílen na praktickou přípravu klubové akce, výpravy, expedice a podobně.

V rámci kurzu proběhne zkouška formou testů, ústního pohovoru s obhajoby písemné práce.

Pokud mají zájemci složenou čekatelskou nebo vůdcovskou zkoušku, postačí jim pro získání kvalifikace ZVKD účast na kurzu.

Kurz bude probíhat ve skautské klubovně v Bělehradské ul. 51 v Praze na Vinohradech. Účastnický poplatek činí 500 Kč.

Zájemci o složení této zkoušky:
– musí být členem/členkou Junáka – českého skauta
– musí splňovat podmínku věku 18 let
– vyplní a podepíší přihlášku, včetně souhlasu vedoucího klubu KD a vedoucího příslušného střediska
– vypracují písemnou práci v rozsahu 2-4 stran A4 na téma činnost klubu KD, popřípadě program schůzky, výpravy apod.
– připraví se na zkoušku samostudiem

V rámci těsných partnerských vazeb Kmene dospělých Junáků a Dospělých skautů a skautek Slovenska jsou vítání i zájemci ze sesterské zahraniční organizace. Slovenští oldskauti akceptují českou kvalifikaci KD i pro činnost ve slovenských klubech.

Termín odeslání přihlášek, vypracovaných písemných prací a sdělení zájmu o ubytování v klubovně je do 30. dubna 2024. Přihláška se vyplňuje ve skautISu. Písemné práce je třeba zaslat na e-mailovou adresu zpravodajky pro program a vzdělávání NKD a vedoucí kurzu Elišky Pavlíkové – Hini: .

Další informace také na Skautské křižovatce.

Ve výjimečných případech (nebo zájemci ze Slovenska) je možno přihlášku zaslat na e-mail vedoucí kurzu vyplněním formuláře Prihlaska_k_ZVKD.