Z jednání 12. Sněmu Kmene dospělých Junáka

foto-1Starobylá Olomouc, metropole regionu Haná na jižní Moravě, se stala hostitelským městem 12. Sněmu Kmene dospělých Junáka. Jednání proběhlo za účastí osmi desítek delegátů ve dnech 11. – 13. listopadu v sále Střední a vyšší odborné škole zdravotnické Emanuela Pöttinga.

Program sněmového jednání byl zacílen na budoucnost skautingu dospělých, postavení Kmene dospělých v rámci střešní organizace Junák – český skaut a posilování i organizace kmenového společenství.

Kromě zhodnocení činnosti KD v uplynulém období od sněmu v roce 2019 ve Žďáru nad Sázavou byla pro všechny účastníky podnětná hlavně sněmová diskuse.

Z podnětů, které vzešly na sněmech v okresech a krajích, se živě diskutovalo například o názvu Kmene dospělých. Návrh ze sněmu Libereckého kraje na navrácení se k původnímu označení „Kmen oldskautů“ vyvolal souhlasné i odmítavé postoje a jistě bude žhavým tématem i pro další výměnu názorů v okresech a klubech. V diskusi opět zazněl i požadavek na samostatný kmenový časopis.

Zajímavé bylo i zamyšlení delegátů Pardubického kraje, proč při představování oldskautské činnosti v regionech je o tyto prezentace na společných kmenových akcích (například národním jamboree) poměrně malý zájem ostatních účastníků.

Jednání sněmu se zúčastnili i čelní představitelé náčelnictva a výkonné rady Junáka v čele s náčelníkem Ondřejem Vokálem. K projednávané problematice se vyjádřil i místonáčelník Ladislav Pelcl. V Junáku v současnosti probíhá „mapování“ různorodých skupin dospělých skautů v členské základně, které by mělo vést i k jejich novému rozčlenění. Otázkou například je, nakolik by pro hnutí byly prospěšné oddíly dospělých, které by stály mimo společenství KD.

V rámcovém programu sněmu ocenili účastníci potleskem podmanivé vystoupení smíšeného pěveckého sboru učitelů z Vyškova. Navštívit mohli i paralelně probíhající burzu skautských sběratelů nebo výstavu kreseb, linorytů a ilustrací z dílny výtvarníka Ladislava Ruska – Šamana. V závěru sobotního programu se uskutečnila také bohoslužba, kterou celebroval olomoucký biskup Mons. Antonín Basler.

I s ohledem na uzávěrku tohoto vydání speciálu (sněm proběhl doslova „za minutu dvanáct“ před odevzdáním podkladů do tiskárny) podrobnější zpravodajství a názorové fórum na průběh a závěry 12. Sněmu KD je zveřejněno na internetových stránkách www.skaut.cz/kmendospelych.

O průběhu i atmosféře sněmu ovšem v mnohém vypovídají i fotografie z jednacího sálu. Pro speciál jsme z nich sestavili malou mozaiku, rozsáhlejší kolekce je rovněž zveřejněna na kmenovém webu.

Foto: Eva Stanovská, Ladislav Marek, Martin Václav Sukač a Aleš Cepek

foto-2foto-3foto-4foto-5foto-6foto-7foto-8foto-9foto-10