V prvních elektronických volbách bylo zvoleno nové vedení Junáka – českého skauta: Náčelní se stala Vendula Bušková, novým náčelníkem je Ondřej Vokál

foto-1Historicky první on-line volby do ústředních orgánů proběhly 1. až 5. října 2020. Tato forma voleb nahradila standardní volební proceduru, která měla proběhnout na Valném sněmu Junáka – českého skauta v Jindřichově Hradci. Sněm se měl původně konat na jaře, po jeho odložení pak 18. – 20. října, nakonec bylo ale jednání zrušeno. Do čela organizace se nyní postavili dva noví vrcholní činovníci – náčelní se stala Vendula Bušková – Véňa a do funkce náčelníka byl zvolen Ondřej Vokál – Vokin.

Neuskutečnění řádného sněmu zná už Junák z roku 1948, kdy byly přípravy zrušeny po únorovém komunistickém puči. Nyní uspořádání sněmu na dvakrát zhatila epidemie Covid-19. Programová část tak bude projednána ve vhodném termínu na mimořádném sněmu. O novém vedení se rozhodlo nyní formou, kterou rovněž elektronickým hlasováním přijali delegáti sněmu krátce před prázdninami. Spolu s Náčelnictvem byly zvoleno i nové složení Ústřední revizní komise a Rozhodčí a smírčí rada.

Z celkového počtu 531 oprávněných delegátek a delegátů se jich elektronických voleb zúčastnilo 433, tedy 82 % (pro platnost voleb byla potřeba alespoň 50% účast). Svůj hlasovací lístek odevzdalo celkem 423 delegátek a delegátů.

NOVÉ ÚSTŘEDNÍ ORGÁNY JUNÁKA – ČESKÉHO SKAUTA

NÁČELNICTVO:

Náčelní: Vendula Bušková – Véňa, náčelník: Ondřej Vokál – Vokin. Místonáčelní / místonáčelník: Kristýna Menclová – Tynus a Ladislav Pelcl – Bilbo. Volení členové: Kateřina Jonášová – Monťa, Klára Ondříčková – Káďa, Johana Volavková – Jóža, Anežka Havránková – Aneža, Šárka Jechová – Mája, Vít Koutenský – Pudil, Ondřej Pytela – Ondra, Vít Rusňák – Virus, František Šereda – Moulin, Václav Špaček – Štip.

ÚSTŘEDNÍ REVIZNÍ KOMISE:

Jakub Procházka – Citron, Kateřina Musilová – Danělka, Jan Fischer – Hvězdář, Václav Dobrozemský – Vaša, Jiří Benda – Huró, Jan Stejskal Jan – Johan, Šimurda Jakub – Kolibřík.

ROZHODČÍ A SMÍRČÍ RADA:

Petr Pavlok – Vrána, Tomáš Řehák – Špalek, Jiří Kubala – Jiří, Mariana Ermlová – Mája, Tomáš Vítek – Datel.

Zastoupení Kmene dospělých v novém Náčelnictvu zůstává nezměněno, oldskauty ve vrcholném orgánu Junáka – českého skauta reprezentují náčelník KD Jiří Wolf – Pando a místonáčelní KD Ladislava Marešová – Želva.

Další informace o výsledcích elektronických voleb zde.

GALERIE: Nové vedení Junáka – českého skauta (zleva) – náčelní Vendula Bušková, náčelník Ondřej Vokál, místonáčelní Kristýna Menclová a místonáčelník Ladislav Pelc.

Foto: archiv/Skaut.cz

Vendula BuškováOndřej VokálKristýna MenclováLadislav Pelcl