V Kmeni dospělých probíhá diskuse o metodice k oldskautskému programu

foto-1Činnost jednotlivců, klubů i dalších skupin členů Kmene dospělých se může opírat o rámec motivačního programu Oldskauting 21 (OS 21). Jeho nosné pilíře vytvářejí pro oldskautské aktivity i základní metodickou podporu v podobě souboru výzev a projektů, které je možno průběžně doplňovat a upravovat.

Toto umožňuje, aby podněty k činnosti mohly přicházet ze všech úrovní kmenové struktury – od jednotlivců, skupin a klubů přes regionální oldskautská společenství až po náčelnictvo KD. Rovněž do tvorby následných metodických podkladů se mohou zapojit všichni zájemci svými nápady a schopnostmi vytvořit z nich dílčí metodické kameny pro činnost.

Výzva k aktivizaci práce na tvorbě nových metodických souborů zazněla i na loňské podzimní Kmenové poradě v Kolíně. problematikou se nyní aktuálně zabývalo i jarní zasedání náčelnictva KD.

Je zřejmé, že značně široká problematika metodiky pro skauting dospělých vyžaduje průběžnou analýzu dosavadních vytvořených postupů a návodů k činnosti, ale zároveň hledání a vytváření nových možností rozšiřování kmenového programu. Proto je dobré na úvod rozbíhající se diskuse připomenout základní soubor metodických materiálů, o které se můžeme už při přípravě osobních a klubových  aktivit opřít.

“Kmen dospělých, jako specifická větev skautského hnutí v rámci Junáka – českého skauta klade důraz na celoživotní skauting a udržování skautských hodnot v každodenním životě,” připomíná zpravodajka pro program a vzdělávání náčelnictva KD Eliška Pavlíková – Hini hodnoty, které se prolínají celou metodikou oldskautingu. “Toto je zakotveno i ve většině metodických materiálů, které hrají klíčovou roli při podpoře aktivit, programu a osobním rozvoji členů KD. Proto je dobré tyto prameny a jejich nalezení připomenout i na webu Kmene dospělých.”

Oč se tedy oldskauti mohou ve své činnosti opřít?

Metodické materiály jsou často dostupné v tištěné i digitální podobě, což zajišťuje jejich širokou dostupnost a snadnou distribuci. V elektronické formě jsou ke stažení tyto dokumenty:

Motivační program OLDASKAUTING 21 (OS 21)

Metodika přináší soubor základních informací a tipů, výzev a projektů, které ukazují náplň činnosti jednotlivců i oldskautských klubů.

Metodika Junáka – českého skauta

Skautské metodické materiály a dokumenty, které lze využít i pro organizaci a činnost Kmene dospělých

Metodika pro rovery & rangers

Mladší členové KD mohou ke své práci využít metodiku pro rovery & rangers. Výchozím dokumentem může být metodický s názvem Rovering. Putování ke skautské dospělosti, další jsou na webu skaut.cz v sekci pro R&R.