V druhé vlně epidemie COVID-19 musí i oldskautská činnost respektovat vládní opatření. Řídit se však nutno i zdravým rozumem

foto-1Jak bylo řadou odborníků v předchozím období předpovídáno, s příchodem podzimu se také v Česku výrazně zvedla druhá vlna koronavirové epidemie. V této souvislosti vstoupily v platnost na celorepublikové úrovni i nutná vládní opatření. V jejich důsledku se opět omezila i činnost v rámci Junáka – českého skauta.

V pátek 10. října vydala Výkonná rada soubor nařízení a doporučení pro skautské oddíly, aby při jejich činnosti nedocházelo k nežádoucímu kontaktu skupin dětí a mládeže, a tím se na skautské půdě zamezilo rizikům přenosu nebezpečné infekce.

Ve stanovisku VRJ se zejména zdůrazňuje, že od 9. října do 25. října je rozhodnutím Vlády ČR dočasně zastavena skautská činnost s prvky osobního setkávání. Je zakázáno organizovat setkávací aktivity pro jakkoli velkou (či malou) skupinu osob ve věku 6 až 18 let. Toto opatření se týká také nejmladší skautské výchovné kategorie – benjamínků.

V případě činnosti roverů a rangers starších 18 let Výkonná rada doporučuje skautským střediskům, aby setkávání pro mladé dospělé dočasně omezila naprosto stejně, jako aktivity mladeže do 18 let, které jsou výslovně zakázané. Jiné jednání by v současné situaci mohlo být považováno za nezodpovědné.

Obdobná opatření se týkají také zasedání rad organizačních jednotek či průběšhu vzdělávacích akcí. VRJ doporučuje přenést jejich činnost do on-line prostoru.

Ve vyjádření Výkonné rady není nijak zmiňována činnost oldskautů, ať už individuální nebo v klubech Kmene dospělých. „S ohledem na danou situaci je ovšem logické, že pro případnou činnost oldskautů ve skupinách je třeba vycházet z vládních nařízení a v plném rozsahu je respektovat,“ říká náčelník Kmene dospělých Jiří Wolf – Pando. „Vedle toho je ale nutno věřit, že se dospělí skauti budou řídit i svým vlastním zdravým rozumem. To znamená, že přizpůsobí své případné aktivity tak, aby v co nejvyšší míře omezili riziko šíření COVID-19 a chránili tak své vlastní zdraví a eliminovali nebezpečí přenosu nákazy ve svém okolí.“

Podobně jako v době první vlny epidemie mohou členové klubů využívat ke kontaktům telefonické hovory či komunikaci prostřednictvím e-mailů či na sociálních sítích. Jistě se mohou obnovit i další formy činnosti, například vydávání elektronických oběžníků, jak to například na jaře učinili oldskauti z Ústeckého kraje a podobně.

S podrobnostmi k omezení skautské činnosti v rámci Junáka – českého skauta, jak ji popsalo stanovisko Výkonné rady, se je možno seznámit zde.