Střípky z Národního jamboree dospělých skautů Slovenska

foto-1Na více než pět set kilometrů vzdálený východ Slovenska, do rázovitého regionu Šariš, se na sklonku srpna vydala šestičlenná výprava českých oldskautů. Cílem bylo 6. Národní jamboree dospělých skautů a skautek Slovenska.

Kromě bohatého poznávacího programu (mj. návštěva Solivaru, prohlídka krajského města Prešov či průzkum štol největších opálových dolů u Zlaté bani na světě pod kopcem Dubník) se při setkání v rekreačním centru u jezera Sigord ve Slánských vrších hlavně diskutovalo o všem, co slovenské a české oldskauty spojuje.

I pro budoucnost Kmene dospělých bylo velmi zajímavé zjištění, jak čile v rámci národního společenství i na mezinárodním poli pracuje nedávno založená organizace Dospělí skauti a skautky Slovenska (DSaSS). Tato organizace působí samostatně mimo organizaci mládeže Slovenský skauting a zastřešuje slovenské „oldy“ i v ISGF.

K několika momentkám z akce připojujeme také reportáž jednoho z členů české výpravy Ladislava Marka, doplněnou velkou kolekcí fotografií: 6. Národní jamboree Slovensko

1. Nová organizace Dosplí skauti a skautky Slovenska (DSaSS) se stala pro slovenské oldskauty také spojovacím můstkem se světovým společenstvím ISGF; 2. Společná momentka v muzeu výroby soli v Solivaru; 3. Město Prešov je pamětníkem mnoha významných událostí slovenské historie; 4 – 5. Štoly největších opálových dolů na světě měří 30 kilometrů a stále ukrývají vzácné polodrahokamy; 6. Vyvrcholením jamboree byla ekumenická bohoslužba.