Sbohem, Janko… Za první a čestnou náčelní Kmene dospělých Janou Pfeifferovou

foto-1Když jsem se letos 2. března vypravil na pražské Vinohrady s kyticí a přáním ke krásným devadesátým narozeninám první a posléze čestné náčelní Kmene dospělých skautů a skautek Junáka, netušili jsem, že se sestrou Janou Pfeifferovou vidím naposledy…

Předjarní návštěva v Jančině bytě byla poměrně krátká: Epidemie koronaviru ani takovým slavnostním setkáním nepřála.

Blahopřání tak vlastně proběhlo “mezi dveřmi” Jančina bytu (na dolním snímku vpravo). Oslavenkyně se s přáteli právě chystala odjet na chatu mimo hlavní město, kde přece jen riziko nebezpečné nákazy bylo o něco menší. A tak i při gratulaci jménem celého Kmene dospělých měla jubilantka i já na tvářích roušku. O to jiskrnější byly vzájemné pohledy očí, o to srdečnější byl stisk levice.

To, co Jana Pfeifferová udělala pro rozvoj českého oldskautingu po třetí obnově Junáka v roce 1989, je podrobně popsáno v článku k jejím kulatým narozeninám. Na webu Kmenu dospělých si je možno vše přečíst zde.

Připomeňme proto jen, že v květnu 1990, kdy byl na IV. sněmu Junáka v Kulturním domě železničářů v Praze na Vinohradech ustaven samostatný Kmen dospělých, byla sestra Janka zvolena první náčelní KD. Podstatnou měrou se pak podílela na formování kmenového společenství. Aktivní byla také v kontaktech se zahraničím. V úzké pracovním týmu s Janou Skácelovou – Pam a Vladimírem Kopřivou – Vlkem konala kroky pro začlenění českých oldskautů do mezinárodního společenství. Toto úsilí vyvrcholilo na podzim 1991, kdy byla Československo (tehdy ještě prezentované společnou organizací českých a slovenských oldskautů) přijato do světové organizace IFOFSAG, od roku 1996 s novým názvem International Scout and Guide Fellowship (ISGF).

Za práci v Kmeni dospělých a rozvoj oldskautigu vůbec byla Janka Pfeifferová jmenována čestnou náčelní Kmene dospělých. V roce 2003 jí bylo také uděleno nejvyšší české vyznamenání skautingu dospělých – Řád Zlaté syrinx.

Vše, co bylo stručně napsáno v předchozích řádcích, se bohužel ode dneška, 16. srpna 2021, týká vzácného člověka, se kterým se na pozemské pouti nemůže už nikdo setkat. Právě dnes sestra Janka, a významná osobnost českého skautingu, vykročila k věčnému skautskému ohni.

Sbohem, Janko! Sbohem sestro náčelní! Bylo nám všem, kteří jsme Tě znali, velkou ctí se s Tebou setkávat.

Čest památce Jany Pfeifferové!

Poslední rozloučení s čestnou náčelní Kmene dospělých skautů a skautek Junáka proběhne ve čtvrtek 2. září 2021 v 16 hodin v kostele sv. Jiljí v Jilské ulici v Praze 1.

kondolence_pfeifferova

foto-2foto-3