Riziko nákazy koronavirem ohrožuje oldskauty vyššího věku a seniory z řad Kmene dospělých ve zvýšené míře!

foto-1Mimořádná epidemiologická situace, která vznikla u nás v důsledku šíření nebezpečného koronaviru, nenechává nikoho na pochybách o vážnosti daného stavu. Snad s výjimkou několika nejstarších skautů, kteří v dávném útlém dětství byli obestřeni obdobným nebezpečím tzv. španělské chřipky, se s podobnou situací dosud nikdo z nás nesetkal.

V ČR byla v souvislosti s pandemií nebezpečného viru (COVID-19) postupně přijata řada bezpečnostních a preventivních opatření, vyhlášených vládou ČR. Všechna měla a mají za cíl alespoň omezit šíření koronaviru mezi jednotlivci a skupinami obyvatel. Na razantní opatření – počínaje omezením veřejných akcí přes důslednou regulaci provozu obchodů a služeb až po vyhlášení celostátní karantény – zareagovala hned na počátku krizového stavu i naše skautská organizace.

Na dobu neurčitou byla přerušená veškerá skautská činnost – schůzky, výpravy, vzdělávací akce či setkání. Pro letošní rok byl zrušen i Závod vlčat a světlušek a počínaje okresními koly je přesunutý na rok 2021. V neposlední řadě byl odvolán i blížící se valný sněm Junáka – českého skauta. Ten měl proběhnout už v závěru března (27. – 29. 3.) v Jindřichově Hradci, náhradní termín byl stanoven na září.

I když se přijatá opatření ústředí Junáka týkala zejména výchovných kategorií mládeže – od benjamínků po rovery a rangers, nemenší obezřetnost musí být také mezi oldskauty. Kromě jiného také proto, že zejména starší členové Kmene dospělých mohou být náchylnější k ohrožení koronavirem, ať už v důsledku přirozeně se snižující imunity organismu vůči virovým onemocněním či dalších nebezpečí přenosu.

V důsledku toho je také nutné, aby byla přerušena aktivní činnost klubů OS, setkávání členů na schůzkách a dalších akcích. Celý český oldskauting musí vnímat, tak jako celá společnost, vážnost a výjimečnost situace a dopad na každého z nás. To se týká bezprostředně samotných rizik virózy COVID-19, tak nutnosti prevence vůči nemoci všemi možnými způsoby.

Rada náčelnictva Kmene dospělých se vzniklou situací zabývala na svém posledním jednání ve čtvrtek 12. března. Situaci a potřebu odpovídajících preventivních kroků v oldskautském společenství konzultovali členové RNKD také s místostarostou Junáka – českého skauta Petrem Vaňkem – Permim, který je na skautském ústředí hlavním koordinátorem opatření a činností v boji proti šíření koronaviru.

Vedení Kmene dospělých sice v současnosti pokračuje v přípravách dvou nejvýznamnějších akcí letošního prvního pololetí – mezinárodního Trojsetkání českých, slovenských a polských oldskautů v Plzni (1. – 4. 5.) a 6. Národního oldskautského jamboree v Blatné (5. – 7. 6.), ovšem v případě nepříznivého vývoje situace mohou být i tyto akce zrušeny. Obdobně nejisté je konání jubilejního 25. národního oldskautského tábora v Pařezské Lhotě v Prachovských skalách (20. – 26. června).

Pokud se zejména mladší členové KD rozhodnou individuálně připojit k dobrovolnickým aktivitám a pomoci v rámci místních samosprávných celků a podobně, bude to jeden z cenných příkladů naplňování našeho kmenového motivačního programu OS 21 v oblasti práce pro společnost i v pilíři charitativních a sociálních aktivit.

O aktuálním stavu budeme samozřejmě členy Kmene dospělých průběžně informovat.

Na webu Junáka – českého skauta jsou členům podávány podrobní informace o vývoji situace. Seznámit se s celou problematikou v rámci českého skautingu se lze zde.