Reprezentační výstavu o inspiracích a odkazu Jaroslava Foglara v Muzeu města Prahy provází řada zajímavých přednášek, besed, setkání i her

foto-1Ojedinělou reprezentační výstavu, která v mimořádně širokém záběru prezentuje inspirační zdroje a literárně-výchovný odkaz spisovatele Jaroslava Foglara, je možno od počátku září navštívit v prostorách Domu U Zlatého prstenu v Týnské ulici v historickém centru hlavního města. Expozici připravilo Muzeum města Prahy a otevřena bude až do září 2022.

Podobnosti o výstavě s názvem Město jako přízrak – Pražské inspirace Jaroslava Foglara si na webu Kmene dospělých možno přečíst zde.

V duchu svého názvu je výstava obsahově i expozičně rozdělena do dvou částí: V podzemních prostorách Domu U Zlatého prstenu je možno se seznámit s členitým labyrintem spisovatelova odkazu, který je orámován románovou trilogií Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Na tuto “stínadelskou” část expozice navazuje galerijní obrazárna výtvarných děl s tematikou staré Prahy, která bezesporu v mnohém ovlivnila Foglarovu tvorbu.

Kromě samotné výstavy připravilo Muzeum města Prahy k expozici i pestrou nabídku doprovodných akcí. Tvoří jej řada přednášek, besed, workshopů, vycházek i her, ať už přímo v místě výstavy, stejně jako v okolních starobylých uličkách a zákoutích a nakonec i na okraji Prahy v Prokopském údolí.

První akcí doprovodného programu se stane Odpoledne s Albatrosem v sobotu 16. 10., kdy návštěvníky proveden světem komiksu kreslíř a scénárista Jiří Grus. V dalším týdnu, v úterý 19. 10., proběhne přednáška Petra archiváře a historika Petra Kotyka, která zájemcům přiblíží osobní fond Jaroslava Foglara v Památníku národního písemnictví.

Z následujících akcí v listopadu a prosinci připomeňme ještě besedu s Romanem Šantorou, který se rozhovoří o práci se spisovatelovým dílem v rámci Skautské nadace Jaroslava Foglara (26. 11.) nebo setkání s Jaroslavem Čvančarou, odchovancem Jestřábova oddílu Hoši od Bobří řeky (14. 12.). Tato beseda proběhne navíc v režii členů Kmene dospělých Junáka, protože rozhovor s Jaroslavem Čvančarou – Jáčkem, dnes členem oldskautského klubu Jestřábi, povede vůdce stejného klubu Slavomil Janov – Nashville.

Pod “křídly” oldskautů z klubu Jestřábi proběhnou ale i  další akce rámce výstavy. Ještě letos je plánován křest magazínu Rychlé šípy 33 s novými příběhy legendárního chlapeckého klubu a řadou doplňkových zajímavostí. V příštím roce pak “jestřáb” a literární vědec Tomáš Vučka připravuje besedu o morálních aspektech fenoménu Rychlých šípů a poznávací vycházku do Prokopského údolí. V neposlední řadě je dobré uvést, že z iniciativy členů klubu byl připraven i suvenýr k výstavě – výroční turistická známka. Pro zájemce bude od počátku listopadu k dostání v pokladně muzea v Domě U Zlatého prstenu.

Ti, kteří si obě části výstavy budou chtít prohlédnout i se zasvěceným autorským výkladem jejich tvůrců, mají možnost se zúčastnit komentovaných prohlídek expozice. Průvodcem “stínadelské” části bude ještě letos dvakrát režisér filmu Záhada hlavolamu Petr Kotek (2. 11. a 7. 12.). Obrazovou galerií pak zájemce provede 23. 11. komisařka výstavy Pavla Státníková.

Podobný popis doprovodných akcí k výstavě Město jako přízrak – Pražské inspirace Jaroslava Foglara je uveden na webu Muzea Města Prahy. Jako leták si jej možno stáhnout i z obrazové přílohy tohoto článku.

foto-2

foto-3