Putování za sv. Jiřím začne v polovině května v muzeu na zámku Konopiště

foto-1Náčelník-zakladatel světového skautského hnutí Robert Baden-Powell vybral za patrona skautů postavu sv. Jiří. Osobnost chrabrého vojáka za vlády římského císaře Diokleciána si skauti na celém světě připomínají 23. dubna. Čeští skauti slaví svůj svátek o den později.

Kromě vojenské udatnosti se Jiří proslavil i svým odhodláním postavit se zlu – ve své době proti nespravedlivému pronásledování křesťanů. Tím si však znepřátelil panovníka a za svou víru byl 23. dubna 303 v Lyddě nedaleko Tel Avivu sťat mečem.

Protože u nás, v okolních slovanských zemích a Maďarsku však den mučednické smrti sv. Jiří koliduje se svátkem zemského patrona sv. Vojtěcha, pro české, slovenské, polské a maďarské skauty je svátečním dnem až 24. duben.

„Legendu sv. Jiří připomíná zejména symbolické vyobrazení rytíře na koni, bojujícího s kopím v ruce s drakem. Tato alegorie je vnímána jako boj dobra se zlem. Svatý Jiří ovšem proslul i pevnou vírou a oddaností nejvyšší nebeské autoritě, stejně jako odvahou a odhodláním obětovat se pro druhé,“ popisuje podrobněji odkaz starověkého rytíře a světce emeritní plzeňský biskup a duchovní řádce Kmene dospělých František Radkovský.

Nový projekt Kmene dospělých

Symbolika světového skautského patrona je vetknuta do nového projektu v programu Kmene dospělých – Putování za sv. Jiřím.

„Naše kmenové Putování za sv. Jiřím je připraveno jako celoroční aktivita, která bude svátečními daty orámována při zahájení a ukončení projektu. Poznávací výpravy, výzvy a další aktivity budou zahájeny v době letošního svátku sv. Jiří a vyvrcholí za rok, na jaře 2025,“ vymezuje časový rámec projektu Eliška Pavlíková – Hini, zpravodajka pro program a vzdělávání v náčelnictvu KD.

„Putování za sv. Jiřím pojímáme jako výzvu pro jednotlivce i kluby oldskautů k výpravám a návštěvám historicko-církevních památek, které nesou jméno našeho skautského patrona,“ přibližuje další kamínek v mozaice motivačního programu Oldskauting 21 Jana Adamcová z řad pražských „oldů“, kteří stojí za zrodem projektu. „Těch památek není u nás až tak mnoho, takže to bude trochu i pátračka. O to víc nás potěší každá nová, byť drobná či skoro zanesená ´stopa´, například nenápadný reliéf na průčelí nějaké stavby a podobně.“

Za zajímavými památkami

Objevování památek sv. Jiří slibuje zajímavé zážitky. Bezesporu i proto, že mnohé objekty překvapují návštěvníky svou originalitou, výjimečnou architekturou či historií. Příkladem může být kostel sv. Jiří v Lukové na Plzeňsku: V chrámových lavicích jsou usazeny dvě desítky figurín, představujících symbolicky zemřelé věřící a obyvatele obce. Každou sochu však tvoří jen sádro-textilní oděv pomyslně zesnulých, samotné tělo posty chybí.

Nejznámější sochou u nás je pravděpodobně sv. Jiří na nádvoří Pražského hradu. Oldskauti však dobře znají i obdobný monument v Miletíně v Podkrkonoší, kde jsme pětkrát sešli na Národním oldskautském jamboree.

„Pro milovníky architektury doporučujeme výpravu do Bludově na severní Moravě, kde ze svažitého terénu vystupují tři stupňovité lodě místního kostela sv. Jiří. Naopak ve stylu moderního sochařství je z pískovce vytesána socha sv. Jiří v Hustopečích na Slovácku,“ přidává Jana Adamcová na závěr tipy na výlety po celé české kotlině i napříč Moravou.

Start na zámku Konopiště: 26. května 2024

První výprava za sv. Jiřím se oldskauti byla organizátory plánována na 27. dubna s cílem na zámku Konopiště u Benešova ve středních Čechách. V bývalé zámecké oranžerii je zřízeno Muzeum sv. Jiří. V něm je k vidění přes 1500 nejrůznějších sošek, obrazů, plastik, medailí, dekorací i literatury, vše se symbolikou legendárního světce.

„Letos se však plánované dubnové otevření muzea sv. Jiří z provozních důvodu zámku Konopiště posunulo až na počátek května. Proto jsme i pro naši premiérovou výpravu museli hledat jiný vhodný termín. Volba padla na neděli 26. května. Putování za sv. Jiřím se tak stane i nabídkou k doplňkové aktivitě frekventantů vzdělávacího kurzu pro vedení klubů dospělých, který proběhne v pátek a sobotu 24. a 25. května,“ upřesňuje termín návštěvy první památky se jménem skautského patrona iniciátor projektu Slavomil Janov – Nashville.

V průběhu dalších měsíců pak bude putování pokračovat individuálními nebo skupinovými akcemi. Účastníci pak se pak mohou O své zážitky z cest, fotografie či zajímavosti se pak mohou účastníci podělit v internetovém zápisníku, který by se tak mohl stát originálním bedekrem pro další „poutníky“.