Putování za sv. Jiřím odstartuje v sobotu na zámku Konopiště

foto-1Už delší dobu avizovaná poznávací expedice Putování za sv. Jiřím se v sobotu 25. května dočká “ostrého startu”.

Oproti původnímu plánu byla zahajovací výprava – návštěva Muzea sv. Jiří na zámku Konopiště u Benešova ve středních Čechách – posunuta o měsíc. Návštěvnický okruh, který zahrnuje Muzeum sv. Jiří, byl totiž letos na Konopišti otevřen později, až 1. května. Tím došlo i k posunu zahajovací výpravy až na nadcházející květnový víkend.

„Putování za sv. Jiřím pojímáme jako výzvu pro jednotlivce i kluby oldskautů k výpravám a návštěvám historicko-církevních památek, které nesou jméno našeho skautského patrona,“ přibližuje přírůstek do aktivit motivačního programu Oldskauting 21 Jana Adamcová z řad pražských „oldů“, kteří stojí za zrodem projektu. „Těch památek není u nás až tak mnoho, takže to bude trochu i pátračka. O to víc nás potěší každá nová, byť drobná či skoro zanesená ´stopa´, například nenápadný reliéf na průčelí nějaké stavby a podobně.“

Objevování památek sv. Jiří slibuje zajímavé zážitky. Bezesporu i proto, že mnohé objekty překvapují návštěvníky svou originalitou, výjimečnou architekturou či historií. Příkladem může být kostel sv. Jiří v Lukové na Plzeňsku: V chrámových lavicích jsou usazeny dvě desítky figurín, představujících symbolicky zemřelé věřící a obyvatele obce. Každou sochu však tvoří jen sádro-textilní oděv pomyslně zesnulých, samotné tělo postavy chybí.

Nejznámější sochou u nás je pravděpodobně sv. Jiří na nádvoří Pražského hradu. Osud této sochy je pozoruhodný, protože historici dosud nedokázali určit, kdo je jejím autorem. Podle starých účtů v archivu Pražského hradu je jen známo, že plastiku odlili ji v roce 1373  bratři Martin a Jiří z Kluže. Kdo však zhotovil originál, je dodnes předmětem odborných diskusí historiků umění. Ti se kloní alespoň k výběru, že sv. Jiří pochází s některé sochařské dílny v Praze, Sedmihradsku nebo Uhersku.

Přes výjimečnou sochy sv. Jiří na nádvoří Pražského hradu však zahajovací výprava nesměřuje na Hradčany, ale do Středočeského kraje – na zámek Konopiště na Benešovsku.  Zde se v bývalé oranžerii pod jižní terasou zámku nachází nejrozsáhlejší sbírka předmětů s motivem sv. Jiří na světě! Muzejní kolekce obsahuje půl druhé tisícovky exponátů, které z podstatné části shromáždil arcivévoda František Ferdinand d´Este a umístil je v krásném prostoru jižního suterénu. Výstava byla oceněna prestižní cenou Europa Nostra.

Základní informace o sobotní výpravě jsou uvedeny na letáku Putování za sv. Jiřím.
Doprava účastníků je individuální – mezi zájemci o výpravu je možné domluvit společnou jízdu automobilem (plně obsazený vůz je výhodný i pro rozdělení cestovních nákladů mezi více osob), nebo využít veřejnou dopravu vlakem nebo autobusem do Benešova a pak pěšky na zámek Konopiště.
Sraz účastníků je buď v Praze, v 9 h před Hlavním nádražím ve Vrchlického sadech u sochy amerického prezidenta Woodrova Wilsona, nebo na Konopišti v 10.30 h – centrální parkoviště, cca 600 m od zámku.
Vstupné do Muzea sv. Jiří je 80 Kč.
Po společné prohlídce expozice se účastníci podívají k výběhu medvěda Jiřího, popř. individuálně – dle vlastního zájmu – navštíví další prohlídkové okruhy zámku Konopiště.
Pro případné informace, nebo koordinaci dopravy volejte tel. 602 686 725.
foto-2foto-3
Foto: archiv/Národní památkový ústav