Prezident ISGF Lukwago rezignoval. Do světové konference 2020 povede mezinárodní organizaci dospělých skautů viceprezidentka Zalilla Mohd Taib

foto-1Necelý rok před vypršením tříletého mandátu se z osobních důvodů vzdal postu prezidenta Mezinárodního společenství skautů a skautek (ISGF) Mathius Lukwago z Ugandy. Až do nadcházející Světové konference ISGF v srpnu 2020 v Madridu povede světovou organizaci dospělých skautů viceprezidentka Zalillah Mohd Taib z Malajsie.

Dosavadní prezident stál v čele Světového výboru ISGF od podzimu 2017. Tehdy, na světové konferenci v Denpasaru na indonéském ostrově Bali, vystřídal Midu Rodrigues z Portugalska, jež organizaci vedla dvě volební období od roku 2011.

Mathius Lukwago ve své funkci, na kterou rezignoval 8. listopadu 2019, se významně přičinil o prohloubení mezinárodní spolupráce dospělých skautů a rozvoj charitativních projektů ISGF. Kromě práce ve skautském hnutí byl prezident ISGF (profesí odborník na mezinárodní průmyslové a obchodní kooperace) také aktivním činovníkem ugandského cyklistického svazu a podílel se na rozvoji spolupráce organizací neziskového sektoru.

Za Lukwageho působení v čele mezinárodního společenství dospělých skautů proběhla úspěšně například mezinárodní sbírka ve prospěch uprchlíků z Jižního Súdánu. Tisíce rodin uprchly před genocidou ve vlastní zemi právě do sousední Ugandy. Díky příspěvkům z národních gild se na kontě ISGF shromáždilo téměř 25 tisíc eur, za které jsou pro 50 uprchlických rodin budovány jednoduché domky.

Nová představitelka Mezinárodního společenství skautů a skautek Zalillah Mohd Taib z Malajsie se kromě práce ve Světovém výboru ISGF věnuje profesně aktivní integraci žen do společnosti a v tomto směru významně pracuje i v rámci Asijsko-pacifického regionu ISGF.

Foto: archiv/ISGF a Girl Guides Association of Malaysias