Před podzimním jednáním Náčelnictva Kmene dospělých: Do diskuse jsou předkládány teze k budoucnosti oldskautingu

foto-1Aktuální problematikou budoucího postavení Kmene dospělých – a oldskautingu obecně – ve struktuře Junáka se bude zabývat nadcházející podzimní jednání Náčelnictva Kmene dospělých. Uskuteční se v sobotu 17. října na ústředí Junáka v Praze.

Výchozím dokumentem k dané problematice budou čtyři teze, které byly k problematice KD zpracovány pracovní skupinou Náčelnictva Junáka, a jsou podkladem k širší analýze o postavení dospělých ve skautském hnutí a organizaci. O jednotlivých východiscích tezí už diskutovali členové rady Náčelnictva KD v červnu s místonáčelníkem Junáka Michalem Tarantem – Majklem. Nyní se teze dostávají k diskusi do širších oldskautských řad.

Zpracovaný materiál měl být původně předmětem podzimní Kmenové porady. Její plánovaný termín v polovině října však byl z důvodu opětovně se šířící epidemie Covid-19 zrušen, a jednání proběhne zatím jen v kruhu NKD. To ovšem neznamená, že by se vyloučila možnost vyjádřit se k tezím a předkládat vlastní stanoviska či návrhy komukoliv z členů Kmene dospělých. Diskuse je otevřená a tlumočit názory členské základny – ať už individuální či vzešlé z klubových schůzek a podobně – je možno prostřednictvím krajských legátů, které je přednesou přímo na jednání NKD.

K problematice postavení dospělých v Junáku v dalším období předložila pracovní skupina Náčelnictva Junáka celý soubor tezí, jejichž prostřednictvím by se měly hledat odpovědi na rozvětvenou řadu  otázek. Větší část tezí se týká obecného postavení dospělých členů v Junáku, či dalších skupin dospělých mimo strukturu KD. Na specifickou problematiku oldskautingu jsou pak zacíleny zmíněné čtyři teze (v pořadí 7 – 10):

Teze NJ č. 7: Chceme vyjasnit, kdo se v Junáku má starat o Dospělé jako celek (systémově).

Teze NJ č. 8: Chceme ve spolupráci s Kmenem Dospělých ujasnit, k čemu a proč máme KD.

Teze NJ č. 9: Chceme definovat problémy spojené s oddělenou organizační strukturou KD a najít způsob řešení těchto problémů.

Teze č. 10: Chceme zvážit vytváření oddílů dospělých, které jsou mimo organizační strukturu Kmene dospělých.

Podrobné znění tezí zaměřených na KD je možno stáhnout v souboru pdf:

teze_k_budoucnosti_kmene_dospelych