Oldskauti z Prahy připravují letošní „setkání u rodného domu Jaroslava Foglara“ na netradičním místě

foto-1Také letos 6. července, kdy si milovníci díla Jaroslava Foglara připomenou 117. výročí spisovatelova narození, se u jeho rodného domu v pražském Podskalí uskuteční tradiční vzpomínkové setkání.

Na organizaci sešlosti u domu v Benátské ul. 3 (čp. 1712) se každoročně – společně s pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara – podílejí i pražští oldskauti, většinou přípravou doprovodného programu (poznávací vycházky, orientační hry, happeningy s motivy spisovatelovy tvorby aj.).

V letošním roce však akci přímo u Jestřábova „rodného hnízda“ doplní i obdobné symbolické setkání, které je začleněno do rámcového programu hudebního country festivalu Třebsínské zvonění (5.–6. července).

„Třebsínské zvonění už významně překročilo stín regionální hudební akce, a snese srovnání i s takovými renomovanými festivaly jako je Porta, Banjo Jamboree či další,“ charakterizuje červencový hudební piknik na loukách u obce Třebsín (GPS: 49.8550489N, 14.4531733E) v cípu mezi údolím Vltavy a Sázavy zakladatel festivalu Tomáš Tichý, sám aktivní muzikant a mandolinista bluegrassové kapely Nová sekce.

Součástí festivalu jsou ale i další aktivity mimo stěžejní dvoudenní hudební maraton. Na Třebsínské zvonění se možno například vydat z Pikovic do Třebsína trasou turistického pochodu zdraví v Posázaví (na všechny „poutníky“ čeká v místě festivalu relaxační dárek). Stejně tak do mozaiky akce zapadá i tematicky zaměřený edukativní program.

„Hlavní festivalový blok letošního ročníku proběhne v den narození Jaroslava Foglara. Proto tuto poznávací a vzdělávací část festivalu věnujeme letos právě vzpomínce na Jestřába,“ doplňuje Tomáš Tichý. „Připravena je velká výstava o Foglarově životě, tvorbě a jeho literárnímu a výchovnému odkazu. Návštěvníci si mohou zasoutěžit ve vyjímání ježka z klece nebo se vyfotografovat s maxi-turistickou známkou s maskoty festivalu Bratrstvem Kočičí pracky. Také suvenýry akce – trička, hrníčky, kelímky na nápoje či výroční turistická známka jsou ozdobeny postavičkami Dlouhého Bidla, Štětináče a Bohouše.“

Na největším z více než dvou desítek velkoplošných výstavních panelů bude vyobrazeno průčelí rodného domu Jaroslava Foglara v Benátské ulici. Právě u něho se pak ve 13 hodin a 13 minut uskuteční vzpomínkové setkání k výročí narození legendárního spisovatel a skautského vůdce.

A proč se maskotem festivalu stalo právě Bratrstvo Kočičí pracky? „V loňském roce, jak známo, jsme si připomněli 85 let Rychlých šípů. A stejné výročí připadne příští rok také na Bratrstvo Kočičí pracky, protože poprvé v kresleném seriálu se tato trojice rošťáků objevila v roce 1940. A protože ´Kočičáci´ chtějí slavit své výročí velkolepě, začínají s narozeninovou oslavou už letos, právě na Třebsínském zvonění,“ vysvětluje s ústy od ucha k uchu Jana Adamcová z oldskautského klubu Jestřábi, který se na festivalu podílí na zajištění doprovodného foglarovského programu.

Podrobnosti k festivalu jsou zveřejněny na webu akce a sociálních sítích Facebook a YouTube.

Informace k foglarovské části festivalu, který zároveň tvoří součást projektu Akademie Jaroslava Foglara, též na tel. 602 686 725.

foto-2

foto-3

foto-4

 

 

 

 

 

Foto: archiv/Třebsínské zvonění a Akademie Jaroslava Foglara