Po nechtěné koronavirové pauze se oldsakuti opět sejdou na národním jamboree

foto-1Celé čtyři roky museli oldskauti přečkat, aby se mohli opět sejít na svém národním jamboree. Epidemie covidu znemožnila plánované setkání v roce 2020 v Blatné a šesté dějství významné akce Kmene dospělých se muselo přesunout až na letošek.

Bohužel, obsazenost plánovaného tábořiště v rekreačním centru Dol nyní ale už neumožňuje uspořádání akce v jižních Čechách a pro setkání bylo třeba zajistit nový prostor. O hostitelství se opět přihlásili Východočeši. Po pěti bienále na skautské základně v Miletíně u Hořic v Podkrkonoší (2010 – 2018) se tak i  uskuteční jamboree – tentokrát v Hradec Králové a na tábořišti v nedaleké Bělči nad Orlicí.

„Oproti předchozím jamboree se letošní liší nejvýrazněji pozdějším termínem: Všechna předchozí setkání hostil Miletín vždy na počátku června, nyní se 6. Národní oldskautské jamboree uskuteční naopak na sklonku léta, od 30. září do 2. října,“ říká organizační zpravodajka náčelnictva Kmene dospělých Alena Nekolová.

Významnou kmenovou akci podpořilo i samotné město Hradec Králové, proto se úvod akce – slavnostní nástup – uskuteční na půdě krajské metropole, v pátek 30. září odpoledne na Masarykově náměstí. Při zvedání opony jamboree bude oldskautům vyhrávat místní Skautská dechovka, v jejíž sestavě stále aktivně muzicírují i pamětníci legendárního světového Jamboree míru 1947 ve Francii.

„Účastníci však mohou přijet do Hradce Králové už v průběhu dne,“ doplňuje Alena Nekolová. “V programové nabídce je například prohlídka města vyhlídkovým vláčkem, nebo samostatně bude možno navštívit historické centrum s výstupem na Bílou věž. Urbanistický a architektonický originální půdorys Hradce Králové 20. století zase zájemcům přiblíží okolní prstenec moderní zástavby nebo prohlídka expozice Goráčova města v muzeu.“

Hlavní část programu od pátku do nedělního dopoledne se už pak přenese do deset kilometrů vzdálené základny Tábora J. A. Komenského u Mlýnského rybníka v Bělči nad Orlicí.

Kromě tradičních akcí z předchozích jamboree (prezentace činností oldskautů v krajích, křeslo pro hosta, slavnostní táborový oheň…) se nyní jako novinka objevuje v programu ukázka výcviku dravců či herní poznávací okruh hra s tematikou historie Hradce Králové a pobytu J. A. Komenského ve zdejším kraji. Účastníci si zároveň na bělečském hřbitově u hrobu manžela Milady Horákové připomenou památku obětí komunismu.

Účastnický poplatek je 1500 Kč. Informace a přihlášky: .

6. Národní oldskautské jamboree – přihláška

foto-2foto-3foto-4

Prolog 6. Národního oldskautského jamboree se uskuteční v historickém centru východočeské metropole Hradec Králové (foto 1), hlavní programovou část pak proběhne na táborové základně J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí (2 a 3).

Foto: archiv/město Hradec Králové a Slavomil Janov