Národní oldskautské jamboree 2022: Setkání “na pětníku” nabídlo pestrý program pro každého

Letošní 6. Národní oldskautské jamboree se dalo nazvat „dostaveníčkem na pětníku“. S ohledem na netradiční termín na prahu podzimu se také potvrdil předpoklad, že účast bude tentokrát nižší, než v předchozích pěti bienále. Přesto jamboree nabídlo účastníkům velice atraktivní program, ze kterého si jistě vybral každý ze stovky “oldů”, kteří do východních Čech zamířili..

Po prologu akce s prohlídkou Hradce Králové a zahajovacím setkáním u sochy T. G. Masaryka se hlavní program odehrál v první říjnovou sobotu v nevelké táborové základně v Bělči nad Orlicí.

Na útulném tábořišti, doslova „za humny“ východočeské metropole, to všude bylo jen pár kroků. Dokonce i poznávací vycházku k Bělečskému mlýnu, kde se podle dávné legendy ukrýval před svým odchodem do exilu Jan Amos Komenský, bylo možno volnou chůzí zvládnout za patnáct dvacet minut.

V dopoledním bloku excelovali poblíž táborového kruhu sokolníci s ukázkami výcviku dravců. Zároveň v klubovně probíhal charitativní trh suvenýrů a drobných rukodělných výrobků oldskautských klubů. Pod korunou statného stromu otevřeli „oldi“ z Moravskoslezského kraje dokonce „Casino“. V přírodní herně bylo možno zkusit štěstí v recesní ruletě s vidinou výhry v podobě kalíšku vybraného nápoje.

Řada účastníků využila také možnosti prezentace činnosti svých klubů.  V té době už do Bělče zamířila delegace náčelnictva Kmene dospělých a hostů-oldskautů ze Slovenska. Tam společně uctili památku obětí komunistického režimu a kytici květů položili k hrobu manžela popravené demokratické poslankyně Milady Horákové.

Tradičním magnetem programu jamboree bylo Křeslo pro hosta. Do něho tentokrát usedl vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Když se podzimní slunce nad Bělečským rybníkem klonilo k západu, nastal čas účtování dobročinného trhu a výtěžku z „Casina“. „Z obou aktivit jsme získali přes sedm tisíc korun,“ spočítal bankovky a mince z obou charitativních aktivit „hlavní krupiér“ kasina Stanislav Kučinski – Staňa. „Z výtěžku kromě výcvikové základny asistenčních psů Pomocné tlapky podpoříme stejným dílem i chráněné dílny, které ve středních Čechách provozuje oblastní charita v Kutné Hoře.”

Nabitý byl i večerní program, byť deštivé počasí zmařilo zapálení slavnostního ohně. Do nitra Země bylo pomyslně možno proniknout díky přednášce renomovaného geologa (a zahraničního zpravodaje KD) Lukáše Krmíčka – Thóra, který své vyprávění věnoval zrodu vulkánů.

Zájemci poté zalistovali v netradičním turistickém průvodci, který se rodí z cest motoristické skautské expedice Československo křížem krážem.

Nakonec se „u krbu“ rozezněly kytary i hlasivky „oldů“ při písničkové večeru.

A kam oldskauti zamíří za dva roky?

„Po pěti jamboree v Miletíně v Podkrkonoší a letošní akci na Královéhradecku, se rádi podíváme i jinam. Už nyní očekáváme nabídky z krajů, abychom včas vybrali místo, kde se v roce 2024 sejdeme po sedmé,“ udělal na závěrečném nástupu tečku za 6. NOSJ náčelník Kmene dospělých Jiří Wolf – Pando.

Foto: Eva Stanovská a Slavomil Janov