Mozaika zážitků z národního oldskautského tábora u Pařezské Lhoty v Prachovských skalách

foto-1Už po šestadvacáté se koncem června (19. – 25. 6.) v severozápadním cípu Prachovských skal v Českém ráji sešli oldskauti ze všech koutů České republiky  ke svému již tradičnímu letnímu táboření. Písečná mýtina pod hradbou skal nedaleko někdejšího loupežnického hradu Pařez se tentokrát stala tábořištěm pro více než tři desítky dospělých skautů, ale se svými prarodiči byl zde zastoupen i skautský potěr.

V táborovém programu nechybělo nic, co patří k letnímu skautskému táboření od ranní rozcvičky až po večerku a noční hlídky. Bohatý program se odehrával v táboře i blízkém okolí. Při rukodělné činnosti si účastníci vyráběli dřevěné táborové suvenýry s hvězdnou oblohou, v členitých terénech prověřili svou znalost práce s mapou a buzolou při rekreačním orientačním běhu či vycházce a ke koupání lákal rybník u blízkého rekreačního střediska.

K největším magnetům programu patřilo lukostřelecké odpoledne: S napjatou tětivou se mířilo do pevných terčů i makety divočáka – a div se světe, už po krátkém tréninku zvládli ti nejzdatnější lukostřelci zacílit i opakovaně hroty svých šípů přímo do černého pole vzdálených terčů!

Uskutečnily se také dva moto-výlety: První směroval k zřícenině středověkého hradu Kumburk a na vrchol poutní hory Tábor u Lomnice nad Popelkou, podruhé se účastníci vypravili za pamětihodnostmi města Jičín.

Velice milé bylo i setkání s doyeny našeho oldskautingu, kteří přijeli pod Pařez alespoň na krátkou návštěvu. Živě se tak besedovalo s emeritním náčelníkem Vladimírem Köhlerem – Mikou a Jaroslavem Chládkem – Cardou, který po celou předchozí historii tábora byl jeho hlavním organizačním pilířem.

Podobně jako zmínění vzácní hosté přijela do Pařezské Lhoty alespoň na jeden den také skupina oldskautů, kteří se nemohli zúčastnit celotýdenního programu. Průřez jedním táborovým dnem zachytil svým fotoaparátem Ladislav Marek, středočeský legát Kmene dospělých. S výsečí pestré mozaiky zážitků se tak prostřednictvím autorovy fotoreportáže mohou nyní seznámit všichni, jímž se do Prachovských skal letos nepodařilo vypravit.

Tábor OS – Pařezská Lhota 2021