Legendární soutěž ve vyjímání ježka z klece se vrací

foto-1Legendární soutěž ve vyjímání hlavolamu „ježek v kleci“ se vrací! Po 22 letech se díky Akademii Jaroslava Foglara a oldskautům z hlavního města uskuteční „reunion“ prvního ročníku mistrovství světa v tomto netradičním sportovním odvětví. Zápolení proběhne na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích od 10 hodin.

V letech 2001–2013 proběhlo třináct ročníků soutěže. Celkově se soutěže zúčastnily na tři tisíce startujících ze 17 zemí Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie.

„Ve většině případů samozřejmě nešlo o vyslané reprezentanty jednotlivých zemí, ale o cizince – děti i rodiče, kteří v Česku žili. Při pobytu u nás se také seznámili s knížkami či komiksy Jaroslava Foglara o Rychlých šípech a fenoménem ježka v kleci. Soutěž tak byla i pro cizince přitažlivá,“ říká iniciátor a hlavní organizátor soutěže Slavomil Janov. „Mezinárodní zastoupení dalo soutěži i punc mistrovství světa.“

Mezi zahraničními účastníky byli i chlapci a děvčata, které se u nás zapojili do skautingu, Na soutěž tak přišli se svými kamarády ze skautských oddílů. Další ze soutěžících cizinců – například australský student nebo Američanka z Nashvillu – využili k účasti pracovního nebo studijního pobytu v Česku a podobně.

V roce 2002, při příležitosti návštěvy Dalajlámy v Česku, obdržel vzácný host od svých příznivců typický český dárek – hlavolam ježek v kleci. Tibetský duchovní vůdce se s velkým zájmem pustil do vyjímání ježka z klece. S hlavolamem si hrál i v letadle, na zpáteční cestě do svého indického exilu. „Proto jsme mezi účastnické země světového šampionátu zařadili symbolicky i Nepál,“ doplňuje Slavomil Janov.

V roce 2013 bylo pořádání soutěže ukončeno. Na původní Memoriál Jana Tleskače však dodnes navazuje řada obdobných menších zápolení ve školách, na skautských akcích i jinde, často i se shodným názvem.

„Letos, od června do prvního listopadového víkendu, probíhá na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích reprezentační výstava věnovaná dílu Jaroslava Foglara – Rychlé šípy a tajemství Stínadel. Využili jsme proto i tento výstavní projekt pro připomenutí soutěže ve vyjímání ježka z klece,“ dodává Slavomil Janov, vůdce 48. klubu OS Jestřábi a zakladatel Akademie Jaroslava Foglara, která se věnuje rozvoji odkazu proslulého spisovatele a legendárního skautského vůdce.

Soutěž Memoriálu Jana Tleskače 2023 proběhne v sobotu 4. listopadu v 10 hodin (registrace soutěžících je už od 9 hodin) vyřazovacími souboji. Finále je na programu od 14 hodin.

Stejně jako v prvním ročníku MS (a podobně jako při vůbec první soutěži v roce 1941, organizovanou redakcí prvorepublikového týdeníku Mladý hlasatel), i nyní se bude soutěžit s klasickými dřevěnými hlavolamy.

Soutěž je vypsána pro tři věkové kategorie – do 6 let, 7–15 let a nad 15 let. Věková hranice pro účast není omezena. O titul mistra světa ve vyjímání ježka z klece tak mohou usilovat benjamínci, stejně jako senioři.

Na své si ve Chvalském zámku mohou přijít i sběratelé: K soutěži je vydán účastnický suvenýr – dřevěná turistická známka s vyobrazením prvního mistra světa z roku 2001, logem MS a skautskou symbolikou.

Podrobné informace – tel.: 602 686 725

Organizace a časový harmonogram soutěže

Memoriál Jana Tleskače 2023 – plakát

foto-2foto-3