Křížovka na zpestření dlouhých chvil karantény: Buď zdráv!

foto-1S výzvou k častějšímu telefonickému kontaktu mezi oldskauty, z nichž zejména na ty dříve narozené mohou nepříznivě doléhat dlouhé chvíle samoty ve vyhlášené plošné karanténě vůči šíření koronaviru, přišla před několika dny emeritní místonáčelní Kmene dospělých Hana Kaprálková.

Výzva je k přečtení zde.

Na podnět dnešní členky náčelnictva Kmene dospělých a zpravodajky pro charitu a sociální projekty pružně a zajímavou formou zareagoval člen KD Libor Čermák z Prahy-Uhříněvsi. Aktivní člen jednoho z metropolitních klubů OS, který je také renomovaným bloggerem na serveru iDnes a zároveň ostříleným tvůrcem křížovek, osmisměrek, drobných rébusů a dalších obdobných her, vytvořil mini-křížovku na zpestření a částečné překlenutí dlouhých chvil karantény.

Do tajenky křížovky tvůrce (na snímku dole) ukryl latinský výraz pro pozdrav „Buď zdráv“.

Právě tento dávný hezký pozdrav, kterým se zdravili již staří Římané v době antiky, je mezi dnešní populací však už jen popelkou, či skoro zapomenutý. Ve zmíněné výzvě je však doporučován při telefonátech či zprávách SMS jako symbolické přání bližním v nelehké době pandemické hrozby COVID-19.

Ač vyluštění křížovky je jen drobnou kratochvíli, určitě je jedním z cenných krůčků, které bychom všichni měli nyní k sobě – byť jen pomyslně – dělat co nejvíce. I tím se posiluje komunita a svébytnost našeho kmenového oldskautského společenství!

LEGENDA – Vodorovně: A: sekat trávu kosou – B: značka hudebních nástrojů – C: telefonovat – D: ženské jméno – E: záporka; čárový kód. Svisle: 1: SPZ Karviné; Veřejnost proti násilí – 2: prací prášek; iniciály vědce Einsteina – 3: TAJENKA 4: první překlad Bible – 5: největší Saturnův měsíc.

Ke stažení a vytištění je křížovka zde: krizovka_bud_zdrav

Foto: archiv