Hlavní akce oldskautského kalendáře 2023

foto-1V roce 2023 si dospělí skauti připomínají významné jubileum – 70. výročí vzniku světového společenství (ISGF). Také proto je kalendář hlavních oldskautských akcí u nás výrazně zaměřen na rozvoj mezinárodní spolupráce.

Aktivity směřující „za obzor“ budou mít několik vrcholů: Prvním bude hned na jaře ekumenické setkání k svátku sv. Jiří ve Vídni  – Georgsfeier. Za dvě desetiletí tato akce už dalece překročila hranice našich jižních sousedů a dnes je pojímána jako projekt v rámci celého Středoevropského subregionu ISGF. V létě převezme štafetu vrcholných mezinárodních setkání 11. Evropská konference ISGF v Dánsku. Na podzim se pak uskuteční 26. Trojsetkání českých, slovenských a polských oldskautů. Tentokrát se kolo pořadatelství otočilo opět na naši stranu a Trojsetkání proběhne uvítá u přehrady Morávka v podhůří Beskyd.

Podobu skautingu dospělých v zahraničí však mohou naši oldskauti poznat při dalších mezinárodních akcích, např. na slovenském národním jamboree nebo “dobrodružném víkendu” v rakouských Alpách.

Z domácích událostí je nutno zdůraznit, že po tříleté pauze je na jaře opět připravován kurz pro vedení klubu dospělých, zakončený kvalifikační zkouškou (ZVKD). Ta je podle aktualizovaného Řádu pro vzdělávání činovníků základní a současně postačující kvalifikací pro vedoucí klubů OS. Zkouška je akceptována i v skautISu při registraci apod.

Po dvou předchozích ročnících v Hradci Králové se letošní KZKD uskuteční v hlavním městě, v klubovně ORJ Praha 2 (Bělehradská 51) v termínu 19. – 21. května.

Na podzim je naplánována také další vzdělávací akce – seminář informační technologií, tentokrát zaměřený na sociální sítě. V listopadu proběhne i Kmenová porada, která zhodnotí první posněmový rok v prolnutí s probíhající diskusi o budoucnosti oldskautingu a KD v rámci Junáka.

Paralelně s hlavními akcemi budou samozřejmě probíhat i další pravidelné či dlouhodobé kmenové aktivity.

HLAVNÍ AKCE KMENE DOSPĚLÝCH 2023

22. 2.: Thinking Day – Den zamyšlení / Den sesterství

29. 4.: Georgsfeier – mezinárodní ekumenické setkání ke svátku sv. Jiří (Vídeň/Rakousko)

19. – 21. 5.: Kvalifikační kurz pro vedení klubů dospělých – ZVKD (Praha)

8. – 11. 6.: Adventure-Weekend (Grossarl/Rakousko)

16. – 18. 6.: Slovenské národní oldskautské jamboree (Prievidza/SR)

červen: Oldskautský tábor v Prachovských skalách (Pařezská Lhota)

30. 7. – 3. 8.: 11. Evropská konference ISGF (Ranum/Dánsko)

21. – 24. 9.: 26. Trojsetkání – mezinárodní setkání českých, slovenských a polských oldskautů (Morávka)

25. 10.: Fellowship Day – Den společenství – vyvrcholení oslav 70. výročí vzniku ISGF

říjen/listopad: ITOS – vzdělávací seminář ITOS/Informační technologie & oldskauting (Praha)

10. – 12. 11.: Kmenová porada (Kolín).