25. říjen: Slavíme mezinárodní svátek dospělých skautů – Fellowship Day

Každoročně 25. října slaví dospělí skauti – členově světové organizace ISGF – mezinárodní Den společenství (Fellowship Day). Dnešní datum připomíná zrod Mezinárodního společenství dospělých skautů ISGF, které bylo založeno v roce 1953 ve švýcarském Luzernu.

Zakládajícími členskými zeměmi byly Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Irsko, Kostarika, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Pákistán, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Čeští a slovenští oldskauti u “kolébky” světového společenství chyběly: Skauting byl v 50. letech v Československu postaven mimo zákon a jakákoliv přetrvávající ilegální činnost byla komunistickým režimem nekompromisně stíhána.

Ovšem ani samotný zrod mezinárodní organizace dospělých skautů nebyl lehký. Předcházelo mu dlouhé vyjednávání se Světovým skautským ústředím (dnes WOSM), které poválečné snahy dospělých o ustavení samostatného společenství dlouho odmítalo.

Původně byl do názvu nově vzniklého společenství vetknut výraz “former”, tj. že se jedná o organizaci “bývalých skautů” – International Fellowship of Former Scouts and Guides. Ovšem od počátku 90. let minulého století, kdy byly do společenství přijaty nové členské země z bývalého “východního bloku” včetně Československa,  zesílily v IFOFSAG hlasy, aby bylo slovo “former” (bývalý) z názvu  vypouštěno. Významně k tomu přispěla i oldskautská delegace Junáka, která v roce 1991 na světové konferenci v řeckém Chalkidiki, kde jsme byli přijati do mezinárodního společenství, zdůrazňovala, že nejsme – v duchu hesla Jednou skautem, navždy skautem – bývalí skauti, ale skauti celoživotně! Název byl změněn v roce 1996, kdy se byl na světové konferenci v italském Montegrotto přijato označení na International Scout and Guide Fellowship (ISGF).

Oslava mezinárodní Dne společenství – Fellowsjip Day je v řadě zemí provázena slavnostním setkáním místních gild (klubů) a také mnoha charitativními akcemi.

Čeští oldskauti, členové Kmen dospělých Junáka, gratuluji sestrám a bratrům v rámci celého mezinárodního společenství ISGF k dnešnímu svátku a všem srdečně tisknou levici!